Kastamonu örneğinde, doğal, tarihsel ve kültürel çevrenin korunması imkanları üzerine bir inceleme
A Research on the possibility of conservation of natural, historical and cultural environment on Kastamonu model
  1. Tez No: 1199
  2. Yazar: JALE KUYULULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
III ÖZET yüksek Lisans Tezi ' KASTAMCNU ÖRNE?İNDE DO?AL, TARİHSEL VE KÜLTÜREL ÇEVRESİN KORUNMASI İMKANLARI ÜZERİNE BÎR İNCELEME Jale KUYULULU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Lalı O Danışman : Doç. Dr. Hur SÖZEN 198?, Sayfa: 77 Jüri : Doç. Dr. B. SÖZES Doç.Dr.Y MEMLÜK Doç.Dr.R. BADEMLÎ Çevre, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye*de de taşıdığı doğal ve tarihsel değerlerin yitirilmesi endişesiyle dikkatleri giderek daha fazla üzerine çeken çok önemli bir konu nal ine gelmiştir. Çevresel değerleri toplumların çeşitli faaliyetleri sonu¬ cunda bu değerler üzerinde oluşan olumsuz etkilerden koruyabilmek ise bütün dünyada gerek bilin çevrelerinin, gerekse yönetimlerin. en önemli sorunlarından biri olmuştur. Her kuşağa bir önceki dönemden kalan doğal, kültürel değerleri aktarmanın yanış ıra bir sonraki kuşağa sağlıklı yaşam çevreleri devredebilme kaygısı koruma düşüncesini ortaya çıkarmıştır. Kastamonu, eskiye ait geleneklerini ve yaşam biçimini henüz tümüyle y it irmemiş çok eski bir yerleşim merkezidir. Diğer taraftan Kastamonu, doğal verileri açısından da büyük bir çeşitlilik sunmaktadır. Bu çalışmada, Kastamonu örneğinde doğal, tarihsel ve kültürel çevrenin korunmasına ilişkin problemler ve bu problemlerin çözüm yolları araştırılmıştır. Araştırmaya konu olarak seçilen Kastamonu örneğinde de açıkça belirdiği gibi koruma çalışmalarında ilgili bütün kuruluşların ilgi derecelerine göre korumada görev almaları ve bütün meslek disiplinlerinin ortak çalışmaları, sorunun çözümüne önemli ölçüde katkıda bulunacaktır. Diğer taraftan korumayı olumsuz yönde etkileyen bir diğer etmen de yasalardaki boşluklar ve yetersizliklerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis t A RESEARCH ON THE POSSIBILITY OP CONSERVATION OF NATURAL, HISTORICAL AND CULTURAL ENVIRONMENT ON KASTAMONU MODEL Jale KUYULULU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nur SÖZEN 1987, Page: 77 Jury : Assoc. Prof. Dr. Nur SÖZEN Assoxj.Pra-f.Dr. Yalçın MEMLÛK Assoc. Prof.Dr. Rac-i BADEMLİ As in many other countries, environment has become a very important subject, which continuously attracts more attention by the anxiety of the losing of natural and historical values also in Turkey. To protect environmental values from unwanted influences of the activities of communities has become one of the most impor tant problems both for governments and scientific authorities all over the world. Along with leaving healty environments, conscience of transferring natural, cultural and historical heritage to the next generations caused adopting the concept of conservation. Kastamonu is one of the most ancient settlements with its unspoiled tradition and life style in Turkey, kjd. the other hand, İn Kastamonu there is also a great variety in natural values. In this research, historical, cultural and natural environmental conservation problems and solution possibilities to these problems have been investigated in the example of Kastamonu. As it can be clearly seen from the example of Kastamonu, which was chosen as subject for this research, all the responsible and involved institutions taking part in accordance with their degree of interest and all related disciplines acting in cooperation could make valuable contributions in solving this problem. ua. the other hand another factor which inversely effect conversation is the lack or insufficiency of legal regulations.