Ulaşım türü olarak paylaşımlı bisiklet sistemlerinin modellenmesi
Modeling of shared bicycle systems as a transportation mode
- Tez No: 914459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ALVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Paylaşımlı bisiklet sistemleri, kent içi ulaşımda sürdürülebilir ve çevre dostu bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Bu sistemler, kent sakinlerinin hareketliliğini artırmakta ve toplu taşıma sistemleriyle entegre olarak kullanıcıların ulaşım hizmetlerine erişimini kolaylaştırmaktadır. Ancak, bu sistemlerin etkinliği, doğru istasyon yerleşimleri ve kullanıcı ihtiyaçlarına uygun optimizasyon stratejilerinin uygulanması gibi kritik faktörlere bağlıdır. Bu tez çalışmasında, paylaşımlı bisiklet sistemlerinin kent içi ulaşıma entegrasyonu ve bu sistemlerin sürdürülebilir bir ulaşım modeli oluşturmadaki potansiyeli incelenmiştir. Çalışma kapsamında, bisiklet paylaşım istasyonlarının en uygun konumlarını belirlemek amacıyla bir optimizasyon modeli geliştirilmiştir. Bu model, Monte Carlo simülasyonlarıyla çalıştırılarak, toplu taşıma durakları, trafik analiz bölgeleri, bölgesel nüfus dağılımları ve mevcut ile planlanan bisiklet yolları gibi çeşitli verilerle desteklenmiştir. Optimizasyon süreci, paylaşımlı bisiklet sistemlerinin konumlarını optimize ettikten sonra yapılan anket çalışmalarıyla desteklenmiş ve bu anket sonuçlarına dayanarak bireylerin ulaşım tercihleri modellenmiştir. Ayrıca, bisiklet + toplu taşıma entegrasyonunu teşvik eden bir politika uygulanmış ve bu entegrasyonun ücreti toplu taşıma ücreti üzerinden hesaplanmıştır. Bu strateji, bisiklet ve toplu taşıma entegrasyonunu artırmayı ve bireylerin özel araç kullanımını azaltmayı hedeflemiştir. Modelin performansı ve etkinliği, farklı senaryolar altında test edilmiş ve sonuçlar, paylaşımlı bisiklet sistemlerinin kent içi ulaşımda daha etkin bir şekilde kullanılabileceğine dair önemli bulgular sunmuştur. Elde edilen sonuçlar, bu sistemlerin erişilebilirliğinin artırılması ve diğer ulaşım türleri üzerindeki etkilerini anlamak açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Shared bicycle systems are emerging as a sustainable and environmentally friendly solution for urban transportation. These systems enhance the mobility of urban residents and facilitate access to transportation services by integrating with public transportation systems. However, the effectiveness of these systems depends on critical factors such as the appropriate placement of stations and the implementation of optimization strategies that align with user needs. In this thesis, the integration of bike-sharing systems into urban transportation and their potential to establish a sustainable transportation model have been examined. As part of the study, an optimization model was developed to determine the optimal locations for bike-sharing stations. This model was run using Monte Carlo simulations and supported by various data sources such as public transport stops, traffic analysis zones, regional population distributions, and existing and planned bicycle paths. The optimization process was supported by surveys conducted after the bike-sharing system locations were optimized, and individuals' transportation preferences were modelled based on these survey results. Additionally, a policy promoting bicycle and public transportation integration was implemented, with the integration cost calculated based on public transportation fares. This strategy aimed to enhance the integration of cycling with public transportation and reduce private vehicle usage. The performance and effectiveness of the model were tested under different scenarios, and the results provided significant insights into how shared bicycle systems can be more effectively used in urban transportation. The findings are crucial for understanding how to enhance the accessibility of these systems and their impact on other modes of transportation.