Dijitalleşen turizmde sanal müzenin ziyaretçilere etkisi: Amasya kral kaya mezarları uygulaması
The Effect of virtual museum on visitors in digitalized tourism: Amasya kral kaya mezarlari application
- Tez No: 914511
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ATIL BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Turizm, Museology, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dijitalleşen turizm sektörü, müzeciliğin teknoloji ile gelişmesi sonucu sanal müzeler ile müzelerin internet teknolojisi ile sanal ortamlarda yer almasını sağlamıştır. Tez çalışmasının amacı, Amasya Kral Kaya Mezarları Müzesi için yapılan sanal müze tasarısının ziyaretçilere etkisi incelenmektedir. Araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Veri toplamak için anket tekniğinden faydalanılmıştır. Uygulama alanı olarak Amasya Kral Kaya Mezarları Müzesi seçilmiştir. Yapılan anket çalışmasında geçerli olan 505 anket formundan elde edilen verilerin analizleri yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak hipotezler belirlenmiş ve güvenirlik, geçerlilik, normallik testleri yapılmıştır. Belirlenen hipotezler bağımsız örneklem t-testi ve Anova analizi ile araştırmanın amacına uygun şekilde yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Amasya Kral Kaya Mezarları Müzesi için tasarlanan sanal müzenin ziyaretçilere etkisinin katılımcıların cinsiyet durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği ve katılımcıların yaş ve öğrenim durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Sanal müze kullanımının yaş arttıkça katılımcıların diğer yaş gruplarına göre daha az kullandığı ve katılımcıların öğrenim durumları arttıkça sanal müze kullanımının artmakta olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre dijitalleşmeye yatkın olan bireylerin sanal müzeleri kullanmada zorluk yaşamadıkları, profesyonel programlara ihtiyaç duyulmadan ve düşük bütçe ile sanal müzelerin yapılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of those industries where technology and the industry combined together; thus, by integrating the tourism industry with these technologies, the development of virtual museums is achieved through the Internet or similar technologies. This thesis researched the impact of the virtual museum design developed for the Amasya King Rock Tombs Museum on its visitors. As a result, this study used quantitative data collection through a survey. The application area selected was the Amasya King Rock Tombs Museum. In total, 505 valid survey forms were analyzed. Hypothesis formulations were carried out with regard to the research purpose, and reliability, validity, and normality tests were performed. According to the research purpose, tests of hypotheses by independent sample t-tests and Anova analysis were performed. These results have shown that there was no significant difference in the impacts of the virtual museum designed for the Amasya King Rock Tombs Museum, considering the gender of its visitors. On the other hand, differences are statistically significant according to the age and educational level of participants. It showed that the use of virtual museum would decrease with increasing age and increase with higher education. According to these findings, it has been determined that individuals inclined towards digitalization do not face difficulties using virtual museums, and virtual museums can be created without the need for professional programs and with a low budget.