Arapça öğretiminde emsal kullanımı
Use of proverbs in teaching arabic
  1. Tez No: 914634
  2. Yazar: RABİA BAŞASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Atasözleri belli bir hüküm içeren, az kelimeyle çok şey anlatan cümlelerdir. Bir milletin yaşam kodlarını barındıran kültürün en belirgin yansıtıcısı aynı zamanda taşıyıcısıdır. Kültürü anlamanın en kapsamlı yolu o kültürün dilini incelemektir. Bu çalışmada, Arapça öğretiminde emsal kullanımının incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmada öncelikle yabancı dil öğretimi konusuna değinilmiştir. Bu bölümde yabancı dil öğretiminin tarihçesi, kullanılan yöntemler, yabancı dilde okuma, yabancı dil olarak Arapça ve Arapça öğretiminde kullanılan teknikler gibi konular irdelenmiştir. Daha sonrasında mesel kavramı ele alınmıştır. Bu bölümde ise mesel kavramının tanımı, özellikleri, önemi ve faydaları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Arapça öğretiminde mesellerin kullanımı konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Proverbs are sentences that contain a certain provision and tell a lot in few words. They are also the most prominent reflective and carrier of culture which houses the life codes of a nation. The most comprehensive way to understand culture is to study the language of that culture. This study aims to examine and evaluate the use of precedent in teaching Arabic. In this context, the study primarily focused on foreign language teaching. In this section, topics such as the history of foreign language teaching, the methods used, reading in a foreign language, Arabic as a foreign language and the techniques used in teaching Arabic are examined. Afterwards, the concept of parable was discussed. In this section, the definition of the concept of parable, its features, importance and benefits, how it is included in literary arts, its structure, types. In the last part of the study, the use of proverbs in teaching Arabic is discussed.