Laodıkeıa'da artırılmış gerçeklik uygulamaları
Augmented reality applications in Laodikeia
  1. Tez No: 914646
  2. Yazar: DOĞAN PEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Laodikeia Antik Kenti'nde 2003 yılından itibaren Pamukkale Üniversitesi'nden Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK tarafından devam eden kazılar sonucunda birçok yapı ortaya çıkarılmış ve restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, antik kentteki üç önemli yapının artırılmış gerçeklik teknolojisiyle arkeolojik veriler ışığında modellenerek deneyimlenmesi sağlanmıştır. Bu yapılar arasında Septimius Severus Nymphaeumu, Laodikeia Kilisesi ve Tapınak A bulunmaktadır. Septimius Severus Nymphaeumu, U planlı, havuzu ve üç katlı cephesiyle dikkat çeken, Suriye Caddesi üzerinde kentin merkezi konumunda yer alan bir çeşme yapısıdır. Çeşmeye ait mimari bloklar mobil lidar sensörleri kullanılarak 3D belgelenmiş, dijital ortamda birleştirilmiş ve anastylosis yöntemiyle olası yerlerine yerleştirilerek bir 3D modellemesi oluşturulmuştur. Laodikeia Kilisesi ise erken Hıristiyanlık dönemine ait önemli kiliselerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu yönüyle kent adından İncil'de söz edilmektedir. Üç katlı mimarisi ve dikkat çekici pencere sistemiyle öne çıkan kilisenin kazılar sonucunda elde edilen verileri ışığında dış cephesi, pencere sistemi, duvar örgüleri ve çatı kiremitleri 3D olarak modellenmiştir. Tapınak A, MS 2. yüzyılın ikinci yarısında tanrı ve imparatorluk kültü için inşa edilmiş, Suriye Caddesi üzerindeki en önemli yapılardan biridir. Bu çalışmada, tapınağın alınlık kısmı ve antik vinç modeli artırılmış gerçeklik için 3D modellenmiştir. Laodikeia'da çalışmamızda kapsama alınan bu yapılar arkeolojik veriler ışığında 3D olarak yeniden canlandırılmış ve ziyaretçilerin mobil cihazlarıyla deneyimleyebileceği artırılmış gerçeklik çözümleri geliştirilmiştir. Bu teknoloji, yapıların görkemini daha iyi anlamayı ve antik dönemi yeniden deneyimlemeyi mümkün kılarak ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Since 2003, excavations in the ancient city of Laodikeia have revealed numerous structures and restoration efforts have been undertaken by Prof. Dr. Celal ŞİMŞEK University of Pamukkale. This study focuses on experiencing three significant structures in the ancient city through augmented reality technology, modeled based on archaeological data. These structures include the Septimius Severus Nymphaeum, Laodikeia Church, and Temple A. The Septimius Severus Nymphaeum is a fountain structure with a U-shaped plan, featuring a pool and a three-story facade, centrally located along Syria Street. Architectural blocks belonging to the fountain have been 3D documented using mobile lidar sensors, digitally assembled and placed in their possible locations using the anastylosis method to create a 3D model. Laodikeia Church is considered one of the most important churches and city mentioned in the Bible from the early Christian period. Its three-story architecture and remarkable window system stand out, and based on the data obtained from excavations, the exterior facade, window system, wall masonry, and roof tiles have been modeled in 3D. Temple A, built in the second half of the 2nd century AD for the cult of gods and the emperor, is one of the most significant structures on Syria Street. In this study, the Temple A's pediment and an ancient crane model have been 3D modeled for augmented reality. The structures covered in our study in Laodikeias have been revitalized in 3D based on archaeological data, and augmented reality solutions have been developed for visitors to experience using their mobile devices. This technology aims to provide a unique experience for visitors by allowing them to better understand the grandeur of the structures and to re-experience the ancient period.