Laodıkeıa'nın Demir Çağı seramikleri
Iron Age ceramics of Laodikeia
  1. Tez No: 914645
  2. Yazar: KÜBRA BAŞYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Laodikeia'da Asopos Tepesi olarak adlandırılan ve kentin prehistorik dönemlerinin tespit edildiği höyükte gerçekleştirilen kazı çalışmalarında IV. Tabaka Demir Çağı ile temsil edilmektedir. Bu tabaka içerisinde kısıtlı mimari öğeler tespit edilmiştir. Bununla birlikte tabaka içerisinden ve taban üstünden yoğun Demir Çağı seramikleri ele geçmiştir. Bu seramikler bezemeli bezemesiz olarak iki gruba ayrılmıştır. Özellikle Demir Çağı seramiklerinin bezemeli örnekleri içinde en yoğun grubunu Black on Red tekniğinde yapılmış seramikler oluşturmaktadır. Bikrom adı altında bir adet çanak örneği tespit edilmiştir. Bezemesiz örnekler içerisinde ilk grubu Yalın Astarlı Seramikler başlığı altında değerlendirilen ince sulu bir astara sahip örnekler oluşmaktadır. Bezemesiz örneklerin ikinci grubunu oluşturan kaba mallar ise pişirme çömleklerinden oluşmaktadır. Hamur astar ve bezeme özellikleri incelenen Demir Çağı seramiklerinin özellikle Black on Red grubundaki kapların birinci grubunun Laodikeia'nın yerel üretim seramikleri ile benzer kile sahip olması burada üretimin varlığını göstermektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde bu seramikler hamur, astar ve bezeme özellikleri ile taban üstü buluntularının ele alınmasıyla birlikte değerlendirildiğinde MÖ 8.-7. yüzyıla tarihlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the excavations carried out on the mound called Asopos Hill in Laodikeia, where the prehistoric periods of the city were identified, Level IV is represented by the Iron Age. Limited architectural elements were found in this layer. However, a large amount of Iron Age ceramics were recovered from within the layer and from the floor. These ceramics are divided into two groups as decorated and undecorated. Accordingly, the most dense group among the decorated examples of Iron Age ceramics consists of the ceramics made in Black on Red technique. One example of a Bichrome bowl was identified. Among the undecorated examples, the first group consists of examples with a thin watery lining, which are evaluated under the title of Plain Lined Ceramics. The second group of the undecorated samples consists of coarse ware and cooking pots. The fact that the first group of the Iron Age ceramics, especially the first group of the vessels in the Black on Red group, has similar clay with the locally produced ceramics of Laodikeia indicates the presence of production here. In general, these sherds are dated to the 8th-7th century BC based on their paste, slip and decoration characteristics as well as the above-ground finds.