TRADITIONAL AND NEW HEGEMON POWERS IN CENTRAL ASIA
ORTA ASYA'DA GELENEKSEL VE YENİ HEGEMON GÜÇLER
  1. Tez No: 914664
  2. Yazar: AIANA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
SSCB'nin 1991'deki dağılmasının ardından Orta Asya'da bir güç boşluğu oluştu ve bu yeni cumhuriyetlerin, küresel güçlerin etki kurma fırsatlarını yaratmasıyla sonuçlandı. Bu bölge, stratejik konumu ve doğal kaynakları nedeniyle büyük jeopolitik öneme sahiptir. Son yıllarda, bölgedeki politik manzara önemli ölçüde değişmiş, Rusya'nın geleneksel hâkimiyetinin azaldığı ve yeni aktörlerin, özellikle de Türkiye'nin, etkisini artırdığı görülmüştür. Bu tez, Orta Asya'daki bölgesel güçler arasındaki dinamiklerin, özellikle de Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin evrimini incelemektedir. Rusya'nın zayıflayan etkisini, ekonomik ve güvenlik bağlamındaki faktörleri analiz ederek, bölgedeki ekonomik ve finansal istikrarının zayıflamasına yol açan etkenler ele alınmaktadır. Buna karşın, Türkiye'nin artan diplomatik ve ekonomik girişimleri, onu Rusya'nın uzun süreli rolüne alternatif bir güç olarak konumlandırmaktadır. Çalışma, Türkiye'nin Rusya'nın bıraktığı boşluğu doldurup dolduramayacağı sorusunu irdeler ve Türkiye'nin Orta Asya'da güvenilir bir güç olma potansiyelini değerlendirir. Türkiye'nin yatırımları, diplomatik stratejileri ve Orta Asya devletleriyle işbirliği üzerine odaklanarak, bölgesel entegrasyon ve etki kurma kapasitesi analiz edilmektedir. Rusya'nın azalan otoritesine rağmen, coğrafi yakınlığı ve bölgeyle derin tarihsel bağları hala ikili ilişkilerde önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ancak, jeopolitik dinamikler değiştikçe, Türkiye'nin artan varlığı bölgesel işbirliği için yeni fırsatlar sunmaktadır. Temel soru ise şudur: Türkiye, Rusya'nın tarihsel hâkimiyetini aşarak Orta Asya'da lider bir güç olma yolunda başarılı olabilecek midir?
Özet (Çeviri)
After the dissolution of the USSR in 1991, a power vacuum emerged in Central Asia, with new republics creating opportunities for global powers to exert influence. This region holds immense geopolitical importance due to its strategic location and natural resources. In recent years, the region's political landscape has shifted, with a decline in Russia's traditional dominance and the rise of new actors, including Türkiye. This thesis examines the evolving dynamics between regional powers, particularly Russia and Türkiye, in Central Asia. It analyzes the historical, economic, and security factors contributing to Russia's diminishing influence, leading to weakened economic and financial stability. In contrast, Türkiye's growing diplomatic and economic initiatives are positioning it as a potential alternative to Russia's long-standing role in the region. The study explores whether Türkiye can fill the vacuum left by Russia, assessing its potential to become a credible power in Central Asia. By focusing on Türkiye's investments, diplomatic strategies, and cooperation with Central Asian states, the research evaluates its capacity to foster greater integration and influence. Despite Russia's declining authority, its geographic proximity and deep historical ties to the region still provide it with a significant advantage in maintaining bilateral relations. However, as geopolitical dynamics continue to shift, Türkiye's increasing presence presents new opportunities for regional cooperation. The central question remains: can Türkiye overcome Russia's historical dominance and establish itself as a leading force in Central Asia?