Archive, Photography, Power: Archive, Photography and Power: Archival Practice of Yıldız Library and an Alternative to Current Digital Interface
Arşiv, Fotoğraf ve Güç: Yıldız Kütüphanesi Arşivsel Mantığı ve Güncel Dijital Arayüze Bir Alternatif
- Tez No: 914666
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖZBEK, DOÇ. DR. ABDULLAH AHMET ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Arşiv, Fotoğraf ve İktidar: Yıldız Kütüphanesinde Arşiv Pratiği ve Güncel Dijital Arayüze Bir Alternatif Ercüment Şems, Yüksek Lisans Adayı, 2024 Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Doç. Dr. Ahmet Ersoy ve Prof. Dr. Nadir Özbek , Tez Danışman Bu tez, Yıldız Arşivi'nin iktidar açısından işlevinin ne olduğunu incelerken, aynı zamanda daha erişilebilir olması için kullanıcı dostu bir dijital arayüz geliştirilmesini ele almaktadır. Bu tez, Yıldız Arşivi'nin arşivsel mantığını ve iktidarın inşasındaki rolünü incelemektedir. Fotoğrafların seçimi, kategorize edilmesi ve saklanması süreçlerine odaklanarak, arşivin görsel hafızayı nasıl şekillendirdiği ve bir yönetim pratiği olarak nasıl işlev gördüğü dijital yöntemlerle analiz edilmektedir. Çalışma, arşivin bir bilgi üretim mekanizması olarak işleyişini ve dönemin yönetici elitinin arşiv ve fotoğrafı nasıl kullandığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, arşivin içeriğini daha erişilebilir ve anlaşılır kılmak amacıyla kullanıcı dostu bir dijital arayüz geliştirilmiştir. Bu yeni arayüz, araştırmacılara arşivin zengin içeriğini daha derinlemesine inceleme olanağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Archive, Photography and Power: Archival Practice of Yıldız Library and an Alternative to Current Digital Interface Ercüment Şems, Master's Candidate at the Atatürk Institute for Modern Turkish History at Boğaziçi University, 2024 Assoc. Prof. Ahmet Ersoy and Prof. Dr. Nadir Özbek , Thesis Advisors This thesis examines the function of the Yıldız Archive in terms of pow-er while also addressing the development of a user-friendly digital in-terface to enhance its accessibility. This thesis, also examines the archival logic of the Yıldız Archive and its role in the construction of power. By focusing on the processes of select-ing, categorizing, and storing photographs, the study analyzes how the archive shaped visual memory and functioned as a governing practice using digital methods. The research aims to reveal how the archive op-erated as a mechanism for knowledge production and how the ruling elite of the period utilized archives and photography. Additionally, a user-friendly digital interface has been developed to enhance accessi-bility and understanding of the archive's rich