Logoterapi'nin felsefi temelleri
Philosophical foundations of logotherapy
  1. Tez No: 914670
  2. Yazar: BUĞRAHAN SÜRÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL YEŞİLÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Logoterapi, XX. yüzyılda ortaya çıkmış“Üçüncü Viyana Psikoterapi Ekolü”olarak bilinen kuramdır. Öncüsü nörolog ve psikiyatrist Viktor E. Frankl'dır. Diğer temsilcilerinden ise Irvin Yalom, Rollo May ve James Bugental öne çıkmaktadır. Logoterapi kuramının temsilcilerine göre insan hayatının yaşanılır kılmanın yolu“anlam”dan geçmektedir. Buna göre logoterapi'yi“anlam terapisi”olarak tanımlamak mümkündür. Bu kuram psikoloji alanında yer almasına rağmen önemli ölçüde felsefe ile bağının olduğu dikkat çekmektedir. Planlanan tez çalışmasında logoterapinin temelinde yer alan felsefi anlayışların aydınlatılması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda varoluşçu felsefenin logoterapi üzerindeki etkileri araştırılacaktır. Bununla birlikte anlam, kaygı, ölüm vb. konularla ilgili fikirler ileri sürmüş filozofların logoterapiye olan katkılarının incelenmesi planlanmaktadır. Bu çerçevede Kierkegaard, Nietzsche, Heidegger, Sartre, Buber, Binswanger ve Boss gibi filozofların düşüncelerine başvurulacaktır. Son bölümde ise logoterapinin gelişimi ve günümüz için önemi konusunda bazı önerilerin oluşturulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Logotherapy is the theory known as the“Third Viennese School of Psychotherapy”that emerged in the twentieth century. Its pioneer is neurologist and psychiatrist Viktor E. Frankl. Among other representatives, Irvin Yalom, Rollo May and James Bugental stood out. According to the representatives of logotherapy theory, the way to make human life livable is through“meaning”. Accordingly, it is possible to define logotherapy as“meaning therapy”. Although this theory is in the field of psychology, it is noteworthy that it has a significant connection with philosophy. In the planned thesis study, it is aimed to clarify the philosophical understandings underlying logotherapy. At the same time, the effects of existential philosophy on logotherapy will be investigated. In addition, it is planned to examine the contributions of philosophers who have put forward ideas about meaning, anxiety, death, etc. to logotherapy. In this framework, the thoughts of philosophers such as Kierkegaard, Nietzsche, Heidegger, Sartre, Buber, Binswanger and Boss will be referred to. In the last section, it is aimed to formulate some suggestions about the development of logotherapy and its importance for today.