Okul müdürlerinin sosyal adalet liderliğinin ortaokul öğrencilerinin okula bağlılık düzeyleriyle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between school principals' social justice leadership and secondary school students' school engagement levels
  1. Tez No: 914713
  2. Yazar: RÜVEYDE APAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, okul müdürlerinin sosyal adalet liderliğinin ortaokul öğrencilerininin okula bağlılık düzeyleriyle ilişkisini incelenmeyi amaçlandığı için nicel araştırma paradigması içinde ilişkisel araştırma modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın verileri toplanırken iki farklı örneklem grubu üzerinde çalışılmıştır. Araştırmanın evreni, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Bursa ili merkez ilçelerinde (Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer) yer alan resmi ortaokullarda görev yapmakta olan 364 öğretmenden ve öğrenimine devam eden 677 8.sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Okul müdürlerinin gösterdiği sosyal adalet liderliği öğretmen algılarına göre ve okula bağlılık düzeyleri ise öğrencilerin algılarına göre belirlenmiştir. Bu nedenle araştırmanın verileri, okullar ve okullar içerisindeki öğrenciler olmak üzere iki-düzeyli hiyerarşik bir yapıya sahiptir. Araştırmaya katılan öğrenciler ve öğretmenler belirlenirken küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Buna göre örneklem birimi evrendeki okullardan oluşmaktadır. Evrende yer alan okullar belirlendikten sonra her bir birimin eşit düzeyde örnekleme seçilme şansı olacağı seçkisiz yöntemle araştırmaya dahil edilecek okullar seçilmiştir. Ardından bu okullarda yer alan öğrenciler ve öğretmenler araştırmanın katılımcıları olarak belirlenmiştir.Veri toplama aracı olarak;Çengel ve diğerleri (2017) tarafından düzenlemiş olan Okula Bağlılık Ölçeği ve öğretmenlere uygulanacak olan Bozkurt (2017) tarafından geliştirilen Sosyal Adalet Liderliği Ölçeği kullanılmıştır.Veriler analiz edilirken ilk olarak ortalama, frekans ve yüzde gibi betimleyici analizler yapılmış olup ardından alt problemlerin çözümlenmesi için t-testi ve ANOVA gibi fark analizleri yapılmıştır. Okul müdürlerinin sosyal adalet liderliğinin öğrencilerin okula bağlılıklarına ilişkin algılarındaki etkisini belirlemek amacıyla ise hiyerarşik linear modelleme (HLM) analizi yapılmıştır.Veriler okullar ve öğrenciler olarak yapılandırılacağın için iki düzeyli bir analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was designed in a relational model within the quantitative research paradigm, as it aimed to examine the relationship between school principals' social justice leadership and secondary school students' school engagement levels. While collecting the data of the research, two different sample groups were studied. The population of the research consists of 364 teachers working in public secondary schools in the central districts of Bursa (Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer) in the 2023-2024 academic year and 383 8th grade students continuing their education. The social justice leadership shown by school principals was determined according to teachers' perceptions, and their level of commitment to the school was determined according to students' perceptions. For this reason, the data of the research has a two-level hierarchical structure: schools and students within schools. Cluster sampling method was used to determine the students and teachers participating in the research. Accordingly, the sample unit consists of schools in the universe. After the schools in the universe were determined, the schools to be included in the research were selected by a random method, where each unit would have an equal chance of being selected for sampling. Then, the students and teachers in these schools were determined as the participants of the research. As data collection tools, the School Commitment Scale prepared by Çengel et al. (2017) and the Social Justice Leadership Scale developed by Bozkurt (2017) to be applied to teachers were used. While analyzing the data, the first Descriptive analyzes such as mean, frequency and percentage were made, and then difference analyzes such as t-test and ANOVA were conducted to analyze the sub-problems. Hierarchical linear modeling (HLM) analysis was conducted to determine the impact of school principals' social justice leadership on students' perceptions of their commitment to school. Since the data would be structured as schools and students, a two-level analysis was carried out.