Yakınlık gamma yakın halkalar
Nearness gamma near rings
- Tez No: 914796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezin birinci bölümünde, araştırmanın amacı vurgulanmış ve öneminden bahsedilmiştir. Ayrıca, bu çalışmanın amacına uygun olarak literatür özeti sunulmuş ve bu çalışmada kullanılan materyal ile yöntem açıklanmıştır. İkinci bölümde, yakın kümeler, yakın yaklaşım uzayları ve bazı genelleştirilmiş halkalar ile ilgili bazı temel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, yakınlık cebirsel yapılar ile alakalı bazı sonuçlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, yakınlık gamma yakın halka kavramı ile yakın zayıf kalan sınıflarının yakınlık gamma yakın halkası kavramı tanımlanmış ve bazı özgün sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, the aim of the research is emphasized and its importance is mentioned. In addition, a summary of the literature is presented by the purpose of this thesis, and the material and method used in this thesis are explained. In the second chapter, some basic information about near sets, near approximation spaces, and some generalized rings are given. In the third chapter, some results related to nearness algebraic structures are examined. In the fourth chapter, the concept of nearness gamma near ring with the concept of nearness gamma near ring of the near weak classes are defined, and some original results are presented.