Deneysel hipotiroidik, hipertiroidik, hipertiroidik + verapamilli sıçan kalp kasında kalsiyumun morfolojik ve kalitatif tayini: Işık mikroskopi, elektron mikroskopi ve elementer analiz yöntemlerinin kıyaslanması
The Morphological and qualitative determination of calcium in the cardiac muscle of experimentally induced hypotyhroidy hyperthyroidy + verapamil rats light microscopy, electron microscopy and energy dispersive analysis
- Tez No: 91484
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İMER OKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Potasyum piroantimonat ve osmiyum tetroksit birleşimi (PAO) glutaraldehit ile fikse edilmiş dokulardaki hücresel kalsiyum iyonunun dağılımını saptamak için mükemmel bir tekniktir. Uygun inkubasyon koşulları altında kalsiyum iyonları potasyum iyonları ile yer değiştirerek çözülmeyen elektronca yoğun kalsiyum antimonat çökeltisi oluşturur. Kalp kasının, canlının fizyolojik ve metabolik aktivitelerinden fazlasıyla etkilenen bir yapı olduğu bilinmektedir. Tiroid hormonlarının da birçok metabolik işlemler üzerine özellikle kalp kasına belirgin bir etkisi vardır. Çalışmanın amacı deneysel olarak hipotiroidi, hipertiroidi, hipertiroidi + Verapamil ve Verapamil oluşturulmuş grupların kalp kaslarındaki kalsiyum iyonlarının ışık mikroskobu, taramalı ve geçirimli elektron mikroskobu düzeyinde gösterilmesi ve kalsiyum varlığının“enerji dispersive analiz”yöntemi ile tespit edilmesidir. Bu çalışma için 4 deney ve 1 kontrol grubu amaçlandı. Hipotiroid grubu için içme sularına % 0.1 propiltiyourasil ilavesi ile oluşturuldu. Hipertiroidi oluşturmak üzere günlük 1mg/kg. L-tiroksin intraperitoneal enjekte edildi (n=18). Hipertiroidi + Verapamil için günlük 1mg/kg. L-tiroksin ve 10mg/kg. Verapamil intraperitoneal injekte edildi. Kan örnekleri alınarak T3, T4 ve TSH düzeyleri radyoimmunoassay (RIA) yöntemiyle ölçüldü. Işık, geçirimli ve taramalı elektron mikroskobu ile değerlendirildi. Kalsiyum varlığını ölçmek için“Enerji dispersive analiz”(EDS) yönteminden yararlanıldı. Elektron mikroskobu düzeyinde hipertiroidi grubunda görüntüsü alizarin boyamada gördüğümüz granülasyona benzer elektronca yoğun madde birikiminin miyofıbriller boyuncada yer aldığı gözlendi. Hipotiroid grubunda intersisyel alanda nadir olmakla birlikte yer yer elektronca yoğun madde birikimine rastlanıldı. Eneji dispersive analiz sonuçları elektron mikroskobu sonuçları ile paralellik gösterdi.
Özet (Çeviri)
Potassium pyroantimonte in combination with osmium tetroxide (PAO) is an excellent technique for investigation of the subcellular distribution of calcium ions in glutaraldhyde-fixed cardiac tissue. Under appropriate incubation conditions potassium ions are replaced by calcium ions to form an insoluble electron-dense calcium antimonate precipitate. Thyroid hormone has a profound effect on a number of metabolic process in all tissues with the heart being particularly sensitive to its effects. The aim of this study is to compare the calcium localization among the Hypothyroidy, Hyperthyroidy, Hyperthyroidy + Verapamil and Verapamil groups by using light, electron microscopy and also comparing calcium ion rates among these groups with the use of X-ray microanalysis. Hypothyroidism was induced by the addition of 0.1% propyltiouracil to drinking water. Hyperthyroidism was induced by the daily injections of 1mg./kg. Levothyroxine and then continued with received 0.25mg/kg. Levothyroxine. Hyperthyroid induced rats were injected daily with 10mg/kg. of Verapamil. Euthyroidic rats were given 10mg/kg. Verapamil daily for 14 days. Blood samples were taken and T3J4 and TSH levels are evaluated. Light, Transmission and Scanning microscopy results were compared. At Scanning microscopy investigation the cardiac muscle morphology showed a difference among the Hypothyroidy, Hyperthyroidy, Hyperthyroidy + Verapamil groups. The cardiac cells were thicker.with good developed organelles appearance in hypertyroidism. Transmission electron microscopy and energy dispersive analysis (EDS) results were supporting our morphological findings.