Tiroid karsinoma ve hipertiroidizm hastalarında tedavi amaçlı kullanılan I-131'in oral mukoza ve tükürük bezlerine erken dönem etkisinin klinik ve deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 91485
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Dentistry, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET: Bu çalışmada tiroid karsinoma ve hipertiroidizm hastalarında tedavi amaçlı kullanılan 1-13 Tin oral mukoza ve tükürük bezlerine erken dönem etkisinin klinik ve deneysel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Klinik çalışma yüksek doz 1-131 tedavisine karar verilen 25 tiroid karsinoma ve 35 hipertiroidizm hastasında yapılmıştır. Hastalarda radyoaktif iyotun tükürük bezi fonksiyonlarına etkisini görmek amacıyla tedavi öncesi ve sonrası 1., 7., 30. günlerde sialometri ölçümleri alınmıştır. Tedavi öncesi ile sonrası 1., 7., 30.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the study is the clinical and experimental investigation about the early effects on the oral mucosa and salivary glands of tyroid carcinoma and hypertyroidism patients by applying 1-131. The clinical study is executed on 25 tyroid carcinoma patients by giving them a high doses of 1-131. In order to see the effects of radio iodine on the salivary glands, sialometry measurements were performed on the 1st, 7th, and 30th days.