Ekonomik krizlerin incelenmesinde kullanılan modeller üzerine bir deneme: Türkiye örneği
An essay on the models used in the analysis of economic crises: The case of Türkiye
  1. Tez No: 915027
  2. Yazar: KAAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
1990'lı yıllar itibariyle küresel düzeyde meydana gelen ekonomik krizlerdeki belirgin artışın gözlemlenmesi durumu söz konusu olmakla birlikte, özellikle ekonomik krizlerin temelinde yer almakta olan sebeplerin açıklanabilmesi amacıyla çeşitli modeller geliştirilmiştir. Bu noktada, literatürde yapılan çalışmalar, meydana gelen ekonomik krizler sonucunda finansal sektörün kırılganlığının tespit edilebilmesi veyahut makroekonomik şoklar neticesinde ekonominin etkilenme derecesinin belirlenebilmesi için çeşitli makroekonomik göstergelerin açıklanabilmesi üzerine odaklanmıştır. Dolayısıyla ilgili çalışmada, ekonomik krizlerin açıklanmasında literatürde yer alan kriz modellerinin metodolojik altyapılarının incelenmesinin yanı sıra ekonomik krizler için literatürde yapılan ampirik çalışmaların irdelenmesi sağlanmıştır. Böylelikle, tarihsel süreç içerisinde gerçekleşen ekonomik krizler için çeşitli makroekonomik ve finansal göstergelerin performanslarının literatürde yer alan çalışmaların perspektifinden sunulması açısından 'Ekonomik Krizlerin İncelenmesinde Kullanılan Modeller Üzerine Bir Deneme: Türkiye Örneği' adlı çalışmanın faydalı olacağı düşünülmektedir. Son olarak, ekonomik kriz dönemlerinin incelenmesinde standart yaklaşımlardan olan 'Sinyal Yaklaşımı' ve 'Probit Model Yöntemi' ile yapılan çalışmaların incelenmesi tercih edilmiştir. Bunun yerine ilgili modellerden farklı olarak, 'Markov Değişim Modeli' ve 'Yapay Sinir Ağları' gibi yöntemlerin 'Probit Model Yöntemi' ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmesinin daha önemli bulgular sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although there has been a significant increase in the economic crises that have occcured at the global level since the 1990s, various models have been developed to explain the underlying causes of economic crises. At this point, studies in the literature have focused on determining the explanatory level of macroeconomic indicators to assess the fragility of the financial sector as a result of economic crises or to determine the degree of impact on the economy due to macroeconomic shocks. Therefore, the relevant study in addition to examining the methodological infrastructures of the crisis models in the literature explanation of economic crises, was provided to explore the empirical studies in the literature for economic crises. Thus, it is thought that the study titled 'An Essay on the Models Used In The Analysis of Economic Crises: The Case of Türkiye' will be useful in terms of presenting the performance of various macroeconomic and financial indicators for financial crises that took place in the historical process from the perspective of the studies in the literature. Finally, it was preferred to examine the studies conducted with the 'Signal Approach Method' and 'Probit Model Method', which are standard approaches in the examination of economic crisis periods. Instead, unlike the relevant model, it is thought that comparative analysis of methods such as the 'Markov Switching Model' and 'Artificial Neural Network' with the 'Probit Model Method' will provide more important findings.