Global finansal krizin bankacılık sektörüne etkisi: Kırgızistan örneği
The impact of global financial crisis on banking industry: The case of Kyrgyzstan
  1. Tez No: 579160
  2. Yazar: GULMİRA TUTKABAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAN TEVFİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
“Ekonomi bilimi, iktisatçıların romantik ve sterilize edilmiş ortamda matematiksel hünerlerini sergiledikleri ve dolayısıyla yanlış giden şeylerin göz ardı edildigi bir şov sahnesidir”Paul Krugman Bilgi teknolojisindeki gelişmeler ve finansal serbestleşmenin artması sonucu finansal piyasalar birbirleriyle bütünleşmiş hale gelmiştir. Spekülatif karakterli sermayenin sınırsız özgürlüğü kazanması anda dışa açık ülkelerin gündeminde kriz olgusu sıkla karşılanmaya başlanmıştır. Serbestleşmeden ortaya çıkacağı iddia edilen muazzam yararlar hayal gücüyle sınırlı olduğu ortaya çıkmıştır. Nitekim, son dönemde yaşanan krizlerin tek bir piyasayla ya da tek bir ülkeyle sınırlı kalmadığı ve zincirleme olarak diğer ülkeleri de etki altına aldığı nedeniyle finansal krizler üzerinde yoğun çalışmalar başlanmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla karşılaşılan krizleri anlayabilmek ve nedenlerini ortaya çıkarabilmek için söz konusu ülkelerde yaşanan krizleri detaylı incelemek gerekmektedir. Örneğin, Latin Amerika, Doğu Asya, Rusya ve Türkiye'de ortaya çıkan bunalımların özellikleri irdelenerek çok sayıda modeller kurulmuş ve çalışmalar yapılmıştır. Bu modeller krizlerin yarattığı olumsuzlukları en aza indirgemek için erken uyarı sistemlerin ve krize karşı politikaların geliştirmektedir. Ancak modeller tüm krizlerin şifası değildir. Modeller bazı krizlerin sebepleri ile ilgili doyurucu bilgiler verirken, bazılara yeterince ışık tutamadığı açıktır. Ancak ortaya çıkan krizler finansal liberalizasyonla özdeşleştirildiği ve bunlımdan sadece spekülatif nitelikli sermayenin suçlu olduğu yanlış bir görüştür. Ülkenin dışa açılma sürecinin marko ekonomik politikalarla tutarlı gerçekleştirilmesi gerekir. Diğer ifadeyle, spekülatif sermayenin krizin doğmasında, kesinlikle rolü mecvuttur, ancak ülkede uygulanan yanlış maliye politikaları, bankacılık sisteminin yapısal kırılganlıkları veya siyasi tartışmalar da krizi davet etmektedir. 2007 yılı ABD'de mortgage piyasasından kaynaklanan ve küresel boyutları kazanan krize gelince, krizin Büyük Bunalımdan bu yana en derin kriz olduğu sayılmaktadır. Krizin nedenlerini, finansal kuruluşların aşırı iştah güdüsü, aşırı menkul kıymetleştirme, şeffaflığın eksikliği, derecelendirme kuruluşlarının etkinliğindeki yetersizlik ve denetleme sisteminin zayıflığı olarak sıralamak mümkündür. Krizin sonuçları arasında finansal kuruluşların iflasları, mali sistemin zayıflaması, enflasyon, işsizlik, üretim derecesinin gerilemesi ve dünya ekonomisinin gelişim tempoların yavaşlaması gösterilebilir. Mortgage krizinin Kırgızistana olan etkisi ise ülkenin GSYİH göstegelerin kötüleşmesi, ihracatın gerilemesi ve dış ülkelerde çalışan Kırgız vatandaşlardan gelen nakit akışının azalması ile meydana çıkmıştır. Ülkenin makroekonomik göstergelerin kötüleşmesi komşu ülkenin Kazakistan ve Rusya ekonomilerinin zor duruma düşmesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü Kırgızistan'ın dünya ekonomisi ile bütünleşmesi zayıf derecededir. Ülke ekonomisinin güçlü ve istikrarlı yapıya kavuşması doğru yapılandırılmış güçlü bir ulusal para ve güvence altına alınmış sağlam bir finansal sektör ile mümkündür. Kırgızistan gibi gelişmekte olan ülkelerde, banka dışı finansal araç ve aracıların yeterince gelişmemiş ve sermaye piyasasının gelişme sürecinde olması da, bankacılık sektörünün finansal sistemdeki rolünü arttırmaktadır. Üstelik Kırgızistan'da faaliyet sürdüren bankaların sermayesinin %50 civarında yabancı yatırımcılara aittir. Özellikle, Kazak bankaların finans kesiminde payı büyüktür. Bunun için finansal kriz altında bankacılık sektöründe oluşan değişiklikler tespit edilmek önem kazanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde bankanın karşılaştığı riskler ve bankanın analizinde kullanılan oranlar kavramsal olarak açıklanmıştır. İkinci bölümünde ise krizle ilgili literatür yer almaktadır. Üçüncü bölümde Kırgız bankacılık sektörünün finansal kriz etkisi sonucunda yaşadığı değişiklikler konsolide banka bilançosu üzerinde bir kaç oranların incelenmesiyle tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“The economy, is a show scene where economists try to show the achievements in mathematics area and consequently do not notice obvious”Paul Krugman Owing to technological progress and financial liberalisation in the world, globalisation of emerging markets was accelerated. Finding of freedom of speculative character of the international capital has led to origin of financial crisis. Huge advantages from liberalisation have appeared only conjectures. Besides, the crises, occurring last decades chain reaction have started to extend on other countries. Because of huge lossess and difficulties in struggle against crisis, profound studying of the nature and consequences of crises has begun. For full understanding of causes and effects of financial crises it is necessary to investigate the crises, flashed in developing countries. Many models have been constructed on the basis of crises which have occurred in the countries of Latin America, East Asia, Russia and Turkey. These models help to develop early warning systems and the anti-recessionary policy with which help it will be possible to avoid negative consequences. However these models are not panacea and explain an origin only certain crises. However to accuse only financial liberalisation and free movement of the capital of crisis origin is erroneous opinion. That is, naturally, above-stated factors are provoked by crisis, but incorrectly chosen and carried out fiscal policy, weak conditions of bank sector and political squabbles as play a role in crisis occurrence. As to, financial crisis in the USA problems with a non-return of hypothecary credits it increasing negative influence on economy of the countries of the world became which source, according to many economists comparable with consequences Great Depression of 30th years. Among the reasons of this crisis bias of rating agencies and weak functioning of system of monitoring and the control over financial institutions are named an excessive pursuit of the financial organisations of profit, unreasonable securitization, opacity financial statements. And consequences was bankruptcies and merges of the financial organisations, the high inflation, raising unemployment, fall of a level of production and decrease in rates of development of economic. Influence of financial crisis in Kyrgyzstan was showed in deterioration of macroeconomic indicators, reduction of export and monetary receipts from guest workers from Russia and Kazakhstan. But these changes speak deterioration of economy of the next Kazakhstan and Russia, that is with the countries with which Kyrgyzstan has economic cooperation. Because our country is poorly integrated into economic. As is known national economy development depends on stable national currency and reliable financial sector. In Kyrgyzstan because of backwardness of a financial stock exchange, predominating position in a country financial system has banks. Besides, about 50 % of the capital of all bank sector belongs to foreign investors, namely the Kazakh investors. Therefore it is very important to define influence of financial crisis on bank sector of the country. Chapter 1 of the given work is devoted bank risks and the factors used at the analysis of a financial condition of bank. The second chapter contains the theory of crises. The third chapter explains changes in bank sector by means of the factors, calculated on the basis of the consolidated balance of bank sector. Anahtar Sözcükler/Key Words Finansal kriz teorileri, mortgage krizi, Kırgız bankacılık sektör.