Sophora Alopecuroides L. bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic researches on Sophora Alopecuroides L.
  1. Tez No: 91505
  2. Yazar: GÜLHAN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
-1- 1. ÖZET Bu çalışmada Sophora alopecuroides L. (Leguminosae) bitkisinin çiçeklerime zamanında toplanan toprak üstü kısımları botanik teşhis, kimyasal içeriğinin araştırılması, madde eldesi ve elde edilen maddelerin sitptoksik aktivite tayini bakımlarından incelendi. Çalışmada kullanılan bitki Erzincan-Sivas Karayolu' nda Atatürk Ormanı' ndan 12.07.1997 tarihinde Ecz. Alper YAMANER tarafından toplandı. Literatür araştırmalarımızda, Sophora alopecuroides bitkisi üzerinde yurtdışında çeşitli araştırmalar yapıldığı, fakat adı geçen bitki ile ilgili ülkemizde yapılmış yeterli ve kapsamlı bir çalışma olmadığı görülmüştür. Bitkinin kurutulan toprak üstü kısımlarının botanik teşhisi yapıldıktan sonra alkaloit, flavonoit, antrasen, saponin ve tanen teşhis deneylerini içeren ön deneyler yapıldı. Bu deneylerden yalnız alkaloit teşhis deneyi olumlu sonuç verdiğinden bitkinin alkaloitlerinin eldesi ve tayini amaç edildi. Alkaloit eldesi için bitkiden etanolik ekstre hazırlandı. Sütun kromatografisi ve preparatif ince tabaka kromatografisi ile etanolik ekstredeki alkaloitler elde edildi. Elde edilen alkaloitlerin yapılan ultraviyole (UV), infrared (İR), kütle (MS) ve nükleer manyetik rezonans (*H NMR) spektrumlannın değerlendirilmesi ve literatür bilgileri ile karşılaştırılması sonucu aydınlatıldı. Sonuç olarak Sophora alopecuroides bitkisinin toprak üstü kısımlarından (-)-baptifolin, 3a-hidroksisoforidin, (-)-soforamin ve (+)- soforanol isimli kinolizidin yapısında alkaloitler elde edildi.-2- Artemia salına (Brine shrimp) Yöntemi' yle yapılan deneyler sonucu bu alkaloitlerin sitotoksik aktivite göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-3- 2. SUMMARY PHARMACOGNOSY RESEARCHES ON Sophora alopecuroides L. In this study, the aerial parts of Sophora alopecuroides L. (Leguminosae), which were collected during flowering time, have been investigated botanicalry (identification), chemically (research and isolation of ingredients) and from the biological activity (cytotoxic activity) point of view. The plant, which is used in this study, was collected by Pharm. Alper YAMANER on June 12th, 1997 from Atatürk Forest, which is in between Erzincan-Sivas. Literature research has shown us that, many studies on various Sophora species and especially on Sophora alopecuroides had been done abroad, but we couldn1 t find enough work on Sophora alopecuroides done in Turkey. This is why, we decided to work on this plant. After the botanical identification of the dried aerial parts of the plant, the identification of alkaloids, flavonoids, anthracenes, saponins and tannins have been made. From these experiments, only the experiment on alkaloids gave positive results. For this reson, the isolation and identification of alkaloids of the plant was taken as a goal. For the isolation of alkaloids, an alcoholic extract was prepared from the plant. By column chromatography and thin layer chromatography, the alkaloids in the alcoholic extract were isolated.-4- The structures of the gained alkaloids were identified evaluating their UV, IR, MS and ]H NMR spectra and by the comparison of the results given in literature. In conclusion, from the aerial parts of Sophora alopecuroides (-)-baptifoline, 3a-hydroxysophoridine, (-)-sophoramine and (+)- sophoranol of the quinolizidine type were isolated. The Artemia salina (Brine shrimp) Method has shown that, none of these alkaloids were active.