Gölardı (Terme/Samsun) Tabiatı Koruma Alanı'nın floristik ve fitososyolojik özellikleri
The floristic and phytosociologic characteristics of the Gölardi (Terme/Samsun) Protected Area
  1. Tez No: 259757
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM MUMCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gölardı Tabiatı Koruma Alanı (Terme), Samsun il sınırları içindeki Yeşilırmak Deltası'nın doğu kısmında yer almaktadır. Adı geçen alan bitki coğrafyası bakımından Avrupa ? Sibirya fitocoğrafik bölgesinin Öksin provensi sınırları içinde yer almaktadır. Araştırma alanının florasında toplam 84 familya ve 243 cinse ait 372 tür ve türaltı takson yayılış gösterirken, bu türlerin %26,06'sı Avrupa ? Sibirya, %5,90'ı Akdeniz, %1,88'i İran-Turan floristik bölgelerine aittir. Araştırma alanındaki türlerin yalnızca 3 tanesi endemiktir. Araştırma alanının florasında en fazla tür içeren familyalar ise Compositae (34 tür), Gramineae (31 tür) ve Leguminosae (23 tür) familyaları şeklinde sıralanmaktadırlar.Araştırma alanında süksesyonal bakımdan, temel olarak iki farklı habitat tipine bağlı vejetasyon grubu gelişme göstermiştir. Bunlar kumul habitatlarda yayılış gösteren psammoseral birlikler ile bataklık ve subasar alanlarda yayılış gösteren hidroseral birliklerden oluşmaktadır. Gölardı Tabiatı Koruma Alanı'nın vejetasyonunda tanımlanan birliklerin 3 tanesi Türkiye vejetasyonu için yeni olup, 2 tanesinin sinsistematiği yeniden düzenlenmiştir (status nova). Grupların kendi içindeki edafik farklılaşmalara bağlı olarak, yatay bir tabakalaşma gösterdiği birliklerin sınıflandırması şöyledir:AmmophileteaAmmophiletaliaAmmophilion australis- Sophoro alopecuroidis - Pancratietum maritimi- Verbasco thapsus - Hippophaetum caucasicaePhragmito-MagnocariceteaPhragmitetalia- Rumici hydrolapathum - Sparganietum neglectumMolinio-ArrhenathereteaPlantaginetalia majorisTrifolio fragiferi-Cynodontion dactyli- Samolo valerandi - Juncetum acutiSalici purpureae - Populetea nigraePopuletalia albae- Pterocaryo pterocarpae - Alnetum barbatae- Pterocaryo pterocarpae-Fraxinetum oxycarpaeQuerco-FageteaRhododendro pontici-Fagetalia orientalisCastaneo sativae-Carpinion orientalis- Sambuco nigrae - Carpinetum betuli
Özet (Çeviri)
The Gölardı Protected Area (Terme) covers eastern of Yeşilirmak Delta within the boundaries of Samsun province. The study area is phytogeographically belongs to the Euxine province of the Euro-Siberian region. A total of 372 taxon belonging to 84 families and 243 genus are recorded in study area. 26,06% of these taxon belongs to Euro-Siberian floristic region, 5.90% of thereof to Mediterranean and 1.88% of which to Irano-Turanien regions. Only 3 species recorded in the area are endemic. The largest families are Compositae (34 species), Gramineae (31 species) and Leguminosae (23 species).Vegetation groups successionally develop depending on two different habitat types in the study area. These are psammoseral communities which distribute on sand dunes and hydroseral communities which appear on swamps and wetlands. Of the vegetation in the Gölardı Protected Area, 7 different associations were classified. The 3 associations of them were described as new record for vegetation of Turkey, while 2 association was synsystematically rearranged (status nova). Classification of associations that show a horizontally gradiation throughout differentiation in edafic properties are follows:AmmophileteaAmmophiletaliaAmmophilion australis- Sophoro alopecuroidis - Pancratietum maritimi- Verbasco thapsus - Hippophaetum caucasicaePhragmito-MagnocariceteaPhragmitetalia- Rumici hydrolapathum - Sparganietum neglectumMolinio-ArrhenathereteaPlantaginetalia majorisTrifolio fragiferi-Cynodontion dactyli- Samolo valerandi - Juncetum acutiSalici purpureae - Populetea nigraePopuletalia albae- Pterocaryo pterocarpae - Alnetum barbatae- Pterocaryo pterocarpae-Fraxinetum oxycarpaeQuerco-FageteaRhododendro pontici-Fagetalia orientalisCastaneo sativae-Carpinion orientalis- Sambuco nigrae - Carpinetum betuli