Hastane infeksiyonu gelişen ve gelişmeyen hastalarda direkt maliyet analizi
Estimating the extra charges and prolongation of hospitalization due to nosocomial infections: A comparison of matched groups
- Tez No: 91509
- Danışmanlar: PROF. DR. ATIF AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
3.ÖZET Son yıllarda sağlık hizmetlerinde maliyet en önemli konulardan biri olmuştur. Tedavi maliyeti ye maliyet etkin tedavi kavramları gelişmiştir. Hastane infeksiyonlanndaortaya çıkan büyük çaptaki maliyetler dikkati çeken önemli bir sorundur. Çalışmamız Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Haziran 97 - Aralık 97 Tarihleri arasında yatarak tedavi gören ve yatarak tedavi sonucunda Hastane enfeksiyonu gelişmiş olgular içinden, hastane kayıtlarında ; yaş, cins, altta yatan hastalık yattığı klinik, maliyet ve fatura bilgilerinin eksiksiz olarak yer aldığı ve CDC kriterlerine göre hastane infeksiyonu tanısı konan 75 olgu ve yine hastanede yatarak tedavi gören ancak hastane infeksiyonu gelişmemiş ve yukarıda sayılan kriterler açısından 75 olguya en çok benzeyen, 75 hastane infeksiyonu gelişmeyen olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ancak bu araştırmada hastane infeksiyonu olarak, hastanedeki olağan tedavi süresinin içinde,yada sonunda gelişen infeksiyonlar olgu olarak alınmıştır. Hastaneden taburcu olduktan sonrra gelişen hastane infeksiyonlan, hastane kayıtlarında yer almadığı için çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaneye tedavi olmak için yatan ve başvuru_sırasında, mevcut laboratuvar ve tam imkanları ile her hangi bir infeksiyonun olmadığı olgular araştırmaya alınmıştır. Hastane infeksiyonu gelişmeyen grub içinde,yine tedavi olmak için başvuru sırasında mevcut laboratuvar ve tanı imkanları içinde herhangi bir infeksiyonu olmayanlar dahil edilmiştir. Dolayısı ile olgulardaki tedavi süresinin uzunluğu,hastane infeksiyonu gelişmeyen grubun tedavi süresi ile karşılaştunlabümiştir.Hastane infeksiyonu gelişmiş olması nedeniyle, olguların hastanedeki yatış sürelerinin ve tedavi maliyetlerinin hastane infeksiyonu geüşmeyen hastalardan yüksek olması beklenen bir sonuçtur. Ancak bu sonucun istatistiksel olarak anlamlı düzeyde hastane infeksiyonu gelişen ve gelişmeyen gruplar arasında fark olup olmadığı bu araştırmada ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Ortalama yatış süresi hastane infeksiyonu gelişenlerde 30.67 gün, hastane infeksiyonu gelişmeyenlerde 11.27 gün bulunmuştur (p < 0.001). Hastane infeksiyonlannda ortalama ek yatış süresi 19.4 gündür. Ortalama hasta maliyeti hastane infeksiyonu gelişenlerde 2145$, hastane infeksiyonu gelişmeyenlerde 602$ bulunmuştur (p < 0.001). Hastane infeksiyonlannm doğurduğu ek maliyet 1543$ bulunmuştur. Oluşan yüksek maliyet hastanelerde infeksiyon kontrolüne verilen önemi arttırmaktadır. 4
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cost of health services has been one of the most important issues in recent years. Terms such as treat ment cost and cost effectiveness have been developed.Another significant problem is substantial cost increases resulting from the high incidance of nosocomia infections. This study included 75 patients who developed nosocomial infections in the Marmara University Hospital.A patient group of 75 subjects in whom nosocomial infections were not detected was assigned as the control group. Hospital stay and direct costof care were investigated. Nosocomial infections included urinary infection (n =23),surgery - associated wound site infection (n = 21), pneumonia (n = 15), and bacteriemia ( n = 16).