Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Uygulama ve Araştırma Çiftliği'nde yetiştirilen morkaraman ve tuj kuzularının 90 günlük büyüme ve gelişme özellikleri
  1. Tez No: 91511
  2. Yazar: EKREM LAÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
41 5.0ZET Bu çalışma ile Morkaraman ve Tuj kuzularının 90 günlük büyüme ve gelişme özellikleri, yaşama güçleri ve Morkaraman ve Tuj ırkı koyunların döl verimi özellikleri araştırılmıştır. Kuzuların büyüme ve gelişme özelliklerinden doğum, 30. gün, 45. gün, öO.gün, 75.gün ve 90.gün ağırlıkları ile ilgili araştırmalar sırasıyla 3.554, 6.647, 8.875, 10.965, 12.517 ve 14.659 kg olarak bulunmuştur. Doğum ağırlığına ırkın etkisi çok önemli, baba yaşının etkisi ise önemli bulunmuştur. Cinsiyet ve ana yaşının doğum ağırlığına etkisinin önemsiz olduğu anlaşılmıştır. 30.,45. ve 75.gün ağırlığına doğum ağırlığının lineer etkisinin çok önemli; cinsiyet, ırk ana yaşı, baba yaşı ve ananın canlı ağırlığının lineer etkisinin önemsiz olduğu anlaşılmıştır. 90. gün ağırlığına ise cinsiyetin etkisinin çok önemli, doğum ağırlığının lineer etkisinin önemli olduğu anlaşılmıştır. 90.
Özet (Çeviri)
43 6. SUMMARY In this study, the living capability and grawth characteristics of 90 days old, Tuj and Morkaraman lambs and reproduction features of these sheep breeds (have been) investigated. The weights of different periods which is indication af growth characteristics of the animals at birth 30th, 45th, 60th, 75th and 90th days were 3.554, 6.647, 8.875, 10.965, 12.517 and 14.659 kg respectively. The effects of breed on the birth weight was highly significant (p0.05) significant.