Roma İmparatorluğu'nun ikinci kurucusu: İmparator I. ıustınıanus
The second founder of Roman Empire: Emperor iustinianus I.
  1. Tez No: 915142
  2. Yazar: YASEMİN ÖRNEK AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PALAZ ERDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Anastasius'un ölümünün ardından Constantinopolis'in politik atmosferinde Iustinus'un hasbelkader imparator olması ile bir balkan köyünde dünyaya gelen Iustinianus'un mütevazi hayatı, Geç Antikçağın en iddialı imparatoru olarak nitelendirilmesine uzanmıştır. Iustinianus'un amacı, atalarından miras aldığı imperiumun otoritesini yeniden tesis ederek Roma kontrolünden çıkmış toprakları yeniden fethetmek ve güçlü bir imparatorluk tesis etmekti. Her ne kadar tahta çıkışı rakipsiz gerçekleşse de Constantinopolis ve taşrada tüm ayrıcalıklara sahip aristokratlar nazarında meşru bir otorite olarak tanınmamıştı. İktidarını bu nüfuz sahibi aristokratlara kabul ettirebilmek için kapsamlı reform ve propaganda faaliyeti yürürlüğe koymuştur. Iustinianus'un imparatorluk misyonu Roma'nın pagan gücü ile Hristiyanlığı uzlaştırarak Constantinopolis'te Hristiyan Roma İmparatorluğu'nu kurmaya dayanmaktadır. Tüm emperyal hırsları gün yüzüne çıkaran bu teori; İmparatorluk, Kilise ve Hukuk birliğinden oluşmaktadır. İlahi ve dünyevi otoritenin birliğini simgeleyen Roma Hukuku, imparatorluğu tüm ihtişamıyla geri getirmeye kararlı imparatorun iradesinin bir uzantısıdır. Askeri güç ile kanun gücünü eşit tutması, hem aristokratlar hem de batı kanadını parselleyen Barbar Krallıkların otoritelerine bir darbe niteliğindedir. Böylece Iustinianus tüm emperyal hırsları, Constantinopolis'te tekrar canlandırabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaThe humble life of Iustinianus, who was born in a Balkan village when Iustin accidentally became emperor in the political atmosphere of Constantinople after the death of Anastasius, led to him being described as the most assertive emperor of Late Antiquity. Iustinianus's aim was to reconquer the lands that had left Roman control and establish a strong empire by re-establishing the authority of the imperium he inherited from his ancestors. Although he ascended to the throne unopposed, he was not recognized as a legitimate authority in the eyes of all the privileged aristocrats in Constantinople and the provinces. He implemented comprehensive reform and propaganda activities in order to impose his rule on these influential aristocrats. Iustinianus's imperial mission was based on establishing the Christian Roman Empire in Constantinople by reconciling Rome's pagan power with Christianity. This theory brings all imperial ambitions to light; it consists of the union of Empire, Church and Law. Symbolizing the unity of divine and earthly authority, Roman Law is an extension of the will of the emperor determined to restore the empire to all its glory. It is a blow to both the aristocrats and the authorities of the Barbarian Kingdoms, which parceled out the western wing, by keeping military power and law power equal. Hence Iustinianus was able to revive all imperial ambitions in Constantinople. ktır.