Ulusal yayın kongreleri ekseninde Türkiye'de yayıncılık politikaları
Publishing policies in Turkey in the context of national broadcasting congresses
- Tez No: 915143
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma Yayın Kongreleri ekseninde şekillenen yayın politikalarını dönemsel olarak incelerken Yayın Kongreleri bu tezin hem konusunu, hem de omurgasını oluşturmakla birlikte devrimlerle ortaya çıkarılan yeni Türkiye'nin gücünü kitaptan aldığı savı, Türkiye'nin son yüz yıllık dönemsel yayın politikaları üzerinden incelenecektir. Gelişimin ve ilerlemenin kitap üzerinden olduğunu savunan bu tez, Neşriyat Kongresi adıyla başlayıp, Türk Yayın Kongresi ve son olarak Ulusal Yayın Kongresi ismine dönüşen kongreleri dönemsel yayın politikaları üzerinden karşılaştırmalı olarak inceleyecektir. Bu noktada kat edilen yol, dönemin politikaları amaçlar ve sonuçlar açısından değerlendirilmeye çalışılırken“Yayın Politikası”başlığı altında Toplum ve Toplum-Kitap ilişkisi yayıncılık kongresi merkezinden tartışılacak, yayıncılık kongrelerinin etkinliği sorusuna cevap aranacaktır. İlk olarak, Atatürk Devrimleri toplumu tepeden tırnağa değiştirirken kitap, kendi üzerine düşeni yapabilmiş midir? Sorusundan hareketle kitabın işlevselliğini ona veren yayıncılığın doğumu ve gelişimi ile birlikte kitabın toplumsal rolü neşriyat kongreleriyle şekillendirilmeye çalışılmıştır demek sanıyoruz ki abartılı bir yaklaşım olmayacaktır. Dönemsel Yayın Politikaları Atatürk Döneminde Devlet tekelinde olan yayıncılığı İnönü döneminde özel yayıncılıkla desteklenmesi, Demokrat Parti döneminde artış ardından gelen iki darbe arası dönemde sansür ve Özal döneminde ise yeniden ivmelenmesi şeklinde özetlenebilir. Bu çalışma dönemsel yayın politikalarını Neşriyat kongreleri ekseninde tartışırken aslında Türkiye Cumhuriyeti'nin kitapla olan
Özet (Çeviri)
This study examines the publishing policies shaped around Publishing Congresses over various periods. While the Publishing Congresses form both the subject and the backbone of this thesis, it explores the argument that the newly emerging power of Turkey, born out of revolutions, derives its strength from books through a century-long analysis of Turkey's periodic publishing policies. This thesis, which asserts that progress and development are achieved through books, will comparatively analyze the congresses that started with the name Neşriyat Congress, later evolved into the Turkish Publishing Congress, and finally became the National Publishing Congress. At this point, the progress made will be evaluated in terms of the policies, goals, and outcomes of each period. Under the title of“Publishing Policy,”the relationship between society and books will be discussed from the perspective of the publishing congresses, and the question of the effectiveness of these congresses will be addressed. Initially, the question arises: While the Atatürk Revolutions were transforming society from top to bottom, did books fulfill their role? In this context, it would not be an exaggeration to claim that the functionality of books and their societal role were shaped by the birth and development of publishing, alongside the Printing Congresses. The periodic publishing policies can be summarized as follows: During the Atatürk era, publishing was under state monopoly; during the İnönü period, it was supported by private publishing; during the Democratic Party era, there was an increase, followed by censorship in the period between the two military coups; and during the Özal era, publishing regained momentum. By discussing periodic publishing policies within the framework of Printing Congresses, this study ultimately aims to examine the Republic of Turkey's journey with books over a century-long period. .