Yanal yüklü baret kazıklarda taşıma gücünün model deneylerle analizi
Bearing capacity analyses of laterally loaded barrette piles with model tests
  1. Tez No: 915150
  2. Yazar: AHMET TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. MURAT ÖRNEK, DR. YAKUP TÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tüm yapılar, zemin koşullarından doğrudan etkilenir. Mevcut ve inşa edilecek tüm yapılar için zemin-kazık etkileşiminin önemi büyüktür. Zemin koşullarının her zaman mühendislik açısından ideal olmadığı göz önüne alındığında, yapıların güvenliği ve dayanımı için alternatif çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tip durumlar için alternatif çözümler geliştirilmiş ve bu çözümler arasında en yaygın olarak tercih edilen yöntemlerden biri derin temel sistemleri olmuştur. Derin temel tipi olan dikdörtgen kesitli baret kazıklar, daire kesitli kazıklara göre daha geniş bir yüzeye sahip oldukları için aynı zemin üzerinde daha fazla yük taşıma kapasitesine sahiptir. Son yıllarda, daire kesitli kazıklara kıyasla çeşitli avantajlar sunan baret kazık uygulamaları belirgin bir şekilde artmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında; iki farklı zemin koşulunda model baret kazıkların, gömülme derinliğinin kazık genişliğine (Hg/B) ve kazık uzun kenar kazık genişliğine oranının (L/B) etkileri deneysel yöntemlerle incelenmiştir. Bu amaçla laboratuvar ortamında toplam 24 adet deney yapılmıştır. Değişken olarak B kazık genişliği, L kazık uzunluğu, H kazık boyu, Hg kazık gömülme derinliği, e yük uygulama mesafesi, β yük uygulama açısı, Dr (%) zemin sıkılığı ve kazık yüzey pürüzlülüğü gibi parametreler kullanılarak modellenen baret kazıklara yanal yük uygulanmıştır. Yanal yük uygulaması sonucu elde edilen yük-deplasman değerleri, grafikler aracılığıyla incelenmiştir. Kazık gömülme derinliğinin kazık genişliğine oranı (Hg/B) artıkça yanal yük kapasitesinde belirgin bir artış gözlenmiştir. Gevşek zeminde kazık yüzey pürüzlülüğünün etkisi sıkı zemine göre çok daha belirgin olmuştur. Kazık uzun kenarın kazık genişliğine oranı (L/B) arttıkça yanal yük kapasitesinde olumlu bir etki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
All structures are directly influenced by the soil conditions. The importance of soil-pile interaction is crucial for both existing and future structures. Because soil conditions are not always ideal from engineering perspective, alternative solutions are required to ensure the safety and durability of structures. For such cases, alternative solutions have been developed, and one of the most commonly preferred methods among these solutions is deep foundation systems. Rectangular-section barrette piles, a type of deep foundation, are known to have a larger surface area compared to circular-section piles, enabling them to carry higher loads on the same soil. In recent years, the application of rectangular-section barrette piles, which offer various advantages over circular-section piles, has noticeably increased. This thesis investigates experimentally the effects of the pile embedment depth to the pile width (Hg/B) ratio and the ratio of pile length to pile width (L/B) of laterally loaded model barrette piles, in two different soil conditions. For this purpose, a total of 24 laboratory tests were conducted. The variables considered in the modeling of the piles include: pile width (B), pile length (L), pile height (H), pile embedment depth (Hg), load application distance (e), load application angle (β), soil density (Dr %), and pile surface roughness. Lateral loads were applied to the model barrette piles, and the resulting load-displacement values were analyzed through graphs. It was observed that as the ratio of pile embedment depth to pile width (Hg/B) increases, as the lateral load capacity shows a significant increase. In loose soil, the effect of pile surface roughness was found to be much more markable than in dense soil. Additionally, as the ratio of pile length to pile width (L/B) increases, a positive effect on lateral load capacity was observed