1925-1938 arası dönemde Türk-Yunan ilişkileri ve ilişkilerin Türk basınına yansımaları
Turkish-Greek relations in the period between 1925-1938 and their reflections on the Turkish press
- Tez No: 915185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Osmanlı İmparatorluğu içindeki milletlerden biri olan Yunanlılar, uzun yıllar boyunca Türklerle birlikte yaşamışlardır. Fransız Devrimi'nin getirdiği milliyetçilik akımları ile birlikte kendi ulus devletini kuran Yunanistan, İmparatorluktan ayrılma sürecinin getirdiği sancılar ve genişleme alanını Türk toprakları üzerine kurması, karşılıklı nefret tohumlarını ekmeye başlamıştır. Bu süreç Türk kamuoyunda belli bir Yunan imajı oluşturmuş ve bu imaj Türk-Yunan ilişkilerinin iyileşmesine olanaksız bakılacak düzeyde kötü bir noktaya getirmişti. Lozan ve sonrası süreçte, Yunanistan ve Türkiye'nin arta kalan sorunları çözülmeye çalışılmış, kimi zaman çözülememiş ve geçmişin getirdiği hafıza ile birlikte ilişkiler tekrardan çıkmaza girmiştir. Tüm dünyanın olanaksız baktığı iyileşme Venizelos'un tekrardan iktidara gelmesi ve Türkiye'ye karşı geçmişte uyguladığı politikanın zıttı olarak dostane bir politika izlemesi ile bütün tabuları ortadan kaldırmıştır. Atatürk'ün ve İsmet Paşa'nın da katkıları ile birlikte geçmişte olan çoğu şey unutulmuş, Türk-Yunan ilişkileri yeni bir boyuta geçmiştir. İlişkilerin iyileşmesi Türk kamuoyunda yepyeni bir Yunan imajı yaratmıştır. Çalışma, kötü imajın nasıl oluştuğunu, sorunların çözülmesi için karşılıklı girişilen mücadeleleri ve sonuçlarını, sorunların çözülmesi ile beraber Türk-Yunan ilişkilerinin yepyeni bir boyuta geçmesi ve sonrasını incelemektedir. Konuyla ilgili olarak nitel araştırmalardaki dökümanlar toplanmış, analiz edilmiş ve veriler kullanılmıştır. Tarihi araştırmalarda; kaynak tarama, tahlil, tasnif, tenkit, terkip yöntemlerinden faydalanılarak İngilizce ve Türkçe kaynaklar incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Yunan Megali İdeası ile başlayan karşılıklı kötü Türk ve Yunan algılarının hangi süreçlerden geçerek değiştiği ve oluşan yeni“Yunanistan”algısının Türk kamuoyuna nasıl yansıdığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma, Türk-Yunan ilişkileri üzerine yapılan çalışmalar için bir kaynak olmayı öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Greeks, one of the nations within the Ottoman Empire, lived together with Turks for many years. Greece, which established its own nation state with the Nationalism movements brought about by the French Revolution, began to sow the seeds of mutual hatred due to the pains brought about by the process of separation from the Empire and the establishment of its expansion area on Turkish lands. This process created a certain Greek image in the Turkish public opinion and this image brought Turkish-Greek relations to a point where it was impossible to improve them. In the Lausanne and the post-Lausan period, Greece and Turkey tried to resolve the remaining problems, sometimes unsuccessfully, and with the memory of the past, relations once again reached an impasse. Venizelos's coming back to power and following a friendly policy towards Turkey, in contrast to the policy he had implemented in the past, removed all taboos. With the contributions of Atatürk and Ismet Pasha, much of the past was forgotten and Turkish-Greek relations entered a new dimension. The improvement in relations created a new image of Greece in Turkish public opinion. The study examines how the bad image was formed, the mutual struggles to solve the problems and their results, the resolution of the problems and the transition of Turkish-Greek relations to a brand new dimension and its aftermath. Documents in qualitative research on the subject were collected, analyzed and data were used. In historical research, English and Turkish sources were examined by using the methods of source scanning, analysis, classification, criticism and composition. The aim of the study is to reveal the processes through which the mutual bad Turkish and Greek perceptions that started with the Greek Megali Idea changed and how the new perception of“Greece”was reflected in the Turkish public opinion. The research envisages to be a source for studies on Turkish-Greek relations.