Türkiye ve D-8 ülkeleri arasındaki endüstri içi ticaretin incelenmesi
Investigation on intra industry trade between Türkiye and the D-8 countries
  1. Tez No: 915186
  2. Yazar: BARIŞ DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Econometrics, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Klasik ve yeni dış ticaret teorilerinin ülkelerin dış ticaretini açıklamadaki yetersizliğini gidermek amacıyla, endüstri içi ticaret ortaya çıkmıştır. Endüstri içi ticareti etkileyen ülkeye ve endüstriye özgü belirleyiciler bulunmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye ile D-8 ülkeleri arasındaki endüstri içi ticaretin incelenmesi için, 2002-2022 yılları arasındaki SITC 3 basamaklı veriler kullanılmıştır. Endüstri içi ticaretin incelenmesi için, literatürde yaygın olarak kullanılan Standart ve Uyarlanmış Grubel-Lloyd endeksi kullanılmıştır. Analiz sonucunda, Türkiye'nin endüstri içi ticaret oranlarının bazı sektörlerde Endonezya, Mısır ve Pakistan ile ticarette, görece daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Türkiye'nin D-8 ile olan toplam ticareti incelendiğinde, endüstri içi ticaretin, sektör 6 ve 8'de ortaya çıktığı, diğer sektörlerde ise endüstriler arası ticaret şeklinde gerçekleştiği görülmektedir. Dolayısıyla Türkiye'nin ilgili ülkeler ve D-8 ile gerçekleşen ticaretine bakıldığında, endüstri içi ticaret genel olarak yüksek değildir. Bu durum, Türkiye'nin ilgili ülkelerle ve D-8 ile rakip olmaktan ziyade, tamamlayıcı bir ticaret gerçekleştirdiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Intra-industry trade has emerged to address the inadequacy of classical and new foreign trade theories in explaining the foreign trade of countries. There are some country and industry specific determinants that affecting intra-industry trade. In this study, SITC 3-digit data between 2002-2022 was used to examine intra-industry trade between Türkiye and D-8 countries. The Standard and Adjusted Grubel-Lloyd index, which is widely used in the literature, was used to examine intra-industry trade. As a result of the analysis, it was observed that Türkiye's intra-industry trade rates were relatively higher in some sectors in trade with Indonesia, Egypt and Pakistan. When Türkiye's trade with the D-8 total is examined, it is seen that intra-industry trade occurs in sectors 6 and 8, while it occurs in the form of inter-industry trade in other sectors. Therefore, when we look at Türkiye's trade with the relevant countries and the D-8 total, intra-industry trade is not high. This situation indicates that Türkiye is carrying out a complementary trade rather than a rival economy.