Temiz aralıklı kataterizasyon uygulanan nörojenik mesaneli çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tanısında alfa defensin-5 ve katepsin-S düzeyinin tanısal değerinin araştırılması
Investigation of the diagnostic value of alpha defensin-5 and cathepsin-S levels in the diagnosis of urinary tract infection in children with neurogenic bladder undergoing clean intermittent catheterization
- Tez No: 915193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Nörojenik mesane; mesane ve sfinkter fonksiyonlarını kontrol eden afferent ve efferent lifler, motor ve duyu yollarının lifleri ve medulla spinalis merkezlerinin hasarı sonucu ortaya çıkar. NM'li çocuklarda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu (İYE) ve kronik böbrek hastalığı (KBH) mortalite ve morbidite nedenleri arasında en önemlileridir. Mesane disfonksiyonunu yaygın sonucu olan rezidüel idrar birikimi, bakteriyel büyüme için elverişli bir ortam oluşturarak İYE riskini artırır. Çalışmamızda NM'li aktif temiz aralıklı kataterizasyon (TAK) yapan hastalarda İYE tanısında yeni biyobelirteçlerden alfa defensin-5, katepsin-S ve nötrofil jelatinazla ilişkili lipokalin (NGAL) düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı'nda NM tanısı olan aktif TAK uygulanan 50 hasta ve 30 çocuk kontrol grubu olarak dahil edildi. Hastalar İYE, asemptomatik bakteriüri ve steril piyüri grubu olarak üçe ayrıldı. Olgulardan alınan idrar örneklerinden ELISA yöntemi ile alfa defensin-5, katepsin-S ve NGAL çalışıldı. NM'li çocukların %42'si (n=21) kız, kontrol grubunun %70'i (n=21) kızdı. Nörojenik mesaneli hastalar ile kontrol grubu karşılaştırıldığında alfa defensin-5/kreatinin, katepsin-S/kreatinin, NGAL/kreatinin değerleri nörojenik mesaneli hastalarda kontrol grubuna kıyasla daha yüksek görüldü (sırasıyla p=0,000, p=0,001, p=0,01).
Özet (Çeviri)
Neurogenic bladder(NB) occurs as a result of damage to the afferent and efferent fibres controlling bladder and sphincter functions, fibres of motor and sensory pathways and medulla spinalis centres. Recurrent urinary tract infection (UTI) and chronic kidney disease (CKD) are the most important causes of mortality and morbidity in children with NB. Residual urine accumulation, which is a common consequence of bladder dysfunction, increases the risk of UTI by creating a favourable environment for bacterial growth. The aim of our study was to evaluate the levels of alpha defensin-5, cathepsin-S and neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL), which are new biomarkers in the diagnosis of UTI in patients with NB who were undergoing active clean intermittent catheterisation (CIC). Fifty patients with NB who underwent active TAC in the Department of Paediatric Nephrology, Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, and 30 children were included as control group. Patients were divided into three groups as UTI, asymptomatic bacteriuria and sterile pyuria group. Urine samples obtained from the patients were analysed for alpha defensin-5, cathepsin-S and NGAL by ELISA. Forty-two per cent (n=21) of the children with NM were girls and 70 per cent (n=21) of the control group were girls. When patients with NB were compared with the control group, alpha defensin-5/creatinine, cathepsin-S/creatinine, NGAL/creatinine values were higher in patients with neurogenic bladder compared with the control group (p=0.000, p=0.001, p=0.01, respectively).