Antakya Narlıca Mahallesine göç eden Suriyelilere yerelin algısı
Local perception of Syrians migrating to Antakya Narlıca Neighborhood
  1. Tez No: 915212
  2. Yazar: BÜŞRA İNCELİ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Göç, insanlık tarihinde devamlı süregelen bir olgu olmuştur. 2011 yılında Suriye'de yaşanan Arap Baharı sonucu Suriyeliler birçok ülkeye göç etmeye başlamıştır. Göç edilen ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Özellikle Türkiye'nin sınır illeri ve büyük şehirlerini tercih eden Suriyelilerin Hatay'da Narlıca Mahallesinde yoğunlaştıkları görülmektedir. Bu tezde Narlıca Mahallesinde yaşayan yerel halkın, buraya göçle gelen Suriyelilere bakış açıları, tutumları ve Suriyelilerle olan ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Narlıca Mahallesinde yaşayan Suriyeliler ve yerel halkın Suriyelilere yönelik tutumlarına dair alanda bir ilk olması sebebiyle büyük önem taşımaktadır. Çalışmada nitel veri toplama yöntemleri kullanılmış olup Narlıca yerel halkından yirmi gönüllü katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler açık uçlu sorulardan oluşan gönüllü katılımcı formları doğrultusunda, katılımcılara gerekli bilgilendirmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin bir kısmı yüz yüze yapılmış olup bir kısmı ise 6 Şubat depremi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda gündelik yaşam pratikleri ve katılımcıların ifade ettikleri duygu – düşünceler üzerinden yerel halkın Suriyelileri öteki olarak nitelendirdiği ve çizilen kültürel sınırlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration has been an on going phenomenon in human history. As a result of the Arab Spring in Syria in 2011, Syrians began to migrate to many countries. Türkiye is one of the leading countries of immigration. It is seen that Syrians, who prefer Turkey's border provinces and big cities, are concentrated in Narlıca District in Hatay. In this thesis, it is aimed to investigate the perspectives, attitudes and relations of the local people living in Narlıca District towards the Syrians who immigrated here. This study is of great importance as it is a first in its field regarding the Syrians living in Narlıca District and the attitudes of the local people towards Syrians. Qualitative data collection methods were used in the study and interviews were conducted with twenty volunteer participants from the local people of Narlıca. The interviews were conducted in accordance with voluntary participant forms consisting of open-ended questions, and the necessary information was provided to the participants. Due to the February 6 earthquake, some of the meetings were held face to face and some were held online. As a result of the interviews, local people define Syrians as the other and draw cultural boundaries through their daily life practices, feelings and thoughts.