Nisâ Suresi bağlamında Cahiliyye döneminde nikâh akdi ve İslam'da evlilik kurumunun gelişimi
In the context of the Surah an-Nisâ the marriage contract in the period of ignorance (Jahiliyya) and the development of the institution of marriage in Islam
  1. Tez No: 915217
  2. Yazar: ZEHRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, Nisâ Suresi çerçevesinde Cahiliye döneminde nikâh akdi ve İslam'da evlilik kurumunun gelişimi ele alınmaktadır. Cahiliye dönemi Arap toplumunda, evlilik, çok eşlilik ve kadınların hakları açısından büyük bir düzensizlik hâkimdi. Nikâh akdi genellikle, erkeğin kadına karşı tam bir egemenlik kurduğu, kadının mal gibi görüldüğü bir uygulamadır. Kadınlar, ailesinin veya eşinin malı gibi kabul edilir, boşanma kolayca gerçekleşir ve kadınların tekrar evlenmesi de sınırlıydı. Çoğu zaman kadınların rızası göz ardı edilir, hatta bazı durumlarda kadınlar, boşanmış olsa bile eski eşleriyle yeniden evlenmeye zorlanırdı. İslam, Nisâ Suresi'nde evlilikle ilgili çeşitli hükümler getirerek, bu düzensizliği düzeltmeye yönelik önemli reformlar yaptı. İslam, evliliği bir sözleşme olarak tanımlar ve kadınların da rızasını şart koşar. Çok eşliliğe sınırlamalar getirerek, bir erkeğin en fazla dört kadınla evlenebileceğini, ancak adaletli davranma şartını öne sürer. Boşanma süreci düzenlenmiş ve kadınlara daha fazla hak tanınmıştır. Kadınlar, miras hakkı, nafaka ve boşanma durumunda belirli korumalarla güvence altına alınmıştır. Bu reformlarla, evlilik, toplumda daha adil ve saygılı bir ilişki biçimi hâline gelmiştir. Çalışma, giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın konusu, amacı, önemi ve kullanılan yöntem hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde, Cahiliye döneminde ve diğer toplumlarda nikâh, evlilik ve aile kavramları incelenmiştir. Bu bağlamda, dönemin evlilik yapısı ve toplumsal normları, konuyla ilgili tezler, makaleler ve akademik çalışmalar ışığında değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu dönemde kadınların evlilikteki rolü ve hakları da ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, İslam'ın gelişiyle birlikte evlilik kurumunda meydana gelen değişiklikler Nisâ Suresi kapsamında detaylı olarak incelenmiştir. Bu bölümde, İslam'ın getirdiği düzenlemeler ve Nisâ Suresi'nde yer alan ayetler doğrultusunda evliliğin nasıl yeniden yapılandırıldığı açıklanmış; konuya dair ayetler ve hadisler ışığında İslam'ın aile yapısına getirdiği katkılar üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise, İslam'ın rehberliğinde nikâh ve evlilik kurumunun nasıl şekillendiği ve aile yapısının nasıl güçlendirildiği özetlenmiştir. Çalışma, İslam'ın aileye verdiği önemi ve Cahiliye dönemine kıyasla getirdiği ahlaki, sosyal ve hukuki düzenlemeleri ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the marriage contract in the Jahiliyyah period and the development of the institution of marriage in Islam within the framework of Surah al Nisaa. Arab society in the Jahiliyyah period was characterized by great disorder in terms of marriage, polygamy and women's rights. The marriage contract was generally a practice in which the man had complete dominance over the woman and she was seen as property. Women were considered the property of their family or husband, divorce was easy and remarriage was limited. Often women's consent was ignored, and in some cases women were even forced to remarry their former husbands, even if divorced. Islam made important reforms to correct this disorder by introducing various provisions on marriage in Surah al-Nisaa. Islam defines marriage as a contract and requires the consent of the woman. It limits polygamy, stipulating that a man may marry up to four women, but only if he does so fairly. The divorce process is regulated and women are granted more rights. Women were guaranteed inheritance rights, alimony and certain protections in case of divorce. With these reforms, marriage has become a more just and respectful relationship in society. The study consists of an introduction, two main chapters and a conclusion. The introduction provides general information about the subject, purpose, importance and methodology of the study. In the first chapter, the concepts of marriage, marriage and family in the Jahiliyyah period and other societies are analyzed. In this context, the marriage structure and social norms of the period are evaluated in the light of theses, articles and academic studies on the subject. In addition, the role and rights of women in marriage in this period are also discussed. In the second part, the changes that occurred in the institution of marriage with the advent of Islam are analyzed in detail within the scope of Surah Nisā. In this section, it is explained how marriage was restructured in line with the regulations introduced by Islam and the verses in Surat al-Nisaa, and the contributions of Islam to the family structure are emphasized in the light of the verses and hadiths on the subject. The conclusion summarizes how the institution of marriage and marriage was shaped under the guidance of Islam and how the family structure was strengthened. The study aims to reveal the importance that Islam attaches to the family and the moral, social and legal regulations it introduced compared to the Jahiliyya period.