Türkiye'de ana akım medyada iklim krizi haberlerinde insanmerkezci çerçeveleme
Anthropocentric framing in climate crisis news in mainstream media in Turkey
  1. Tez No: 915228
  2. Yazar: YASEMİN TUFAN KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GÖKKAPLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN GÜNDÜZ ÖZDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma, küresel ölçekte giderek artan iklim krizi farkındalığı ve bu krizle mücadelede medyanın rolü bağlamında, Türkiye'deki ana akım medyada iklim krizinin temsilini çerçeveleme kuramı bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. İklim krizi, yalnızca çevresel değil, toplumsal ve ekonomik boyutlarıyla da küresel gündemin en önemli konularından biri haline gelmiştir. Çalışma kapsamında, Kasım 2021-Kasım 2022 tarihleri arasında, Türkiye'nin en çok okunan gazeteleri olan Sözcü, Sabah ve Hürriyet'te yayımlanan haberler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın tarih aralığı, Paris İklim Anlaşması'nın Türkiye'de 10 Kasım 2021 tarihinde yürürlüğe girmesi sonrasında medyanın iklim krizine dair artan ilgisi göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. Belirlenen dönem içerisinde,“iklim krizi,”“iklim değişikliği,”“küresel ısınma”,“Paris Anlaşması”ve“Paris İklim Anlaşması”anahtar kelimeleri ile yapılan taramalarda toplamda 4700 haber elde edilmiştir. Tekrarlayan, köşe yazısı formatında olan, fotoğraf veya video içeren ve yalnızca anahtar kelime barındıran fakat içerikle doğrudan ilgisi olmayan haberler çıkarılarak, örneklem sayısı 3680'e indirilmiştir. Örnek haberlerde iklim krizinin temsili çerçeveleme kuramı bağlamında, insanmerkezcilik ve zayıf ve güçlü sürdürülebilirlik kavramları ele alınarak incelenmiştir. Haberler, içerik analizi için hem tümdengelim hem de tümevarım yöntemleri kullanılarak oluşturulan çerçeveler ve kodlama kitapçığı aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen veriler Maxqda 24 yazılımı ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, incelenen haberlerin büyük bir çoğunluğunda insanmerkezci bir perspektifin ve zayıf sürdürülebilirlik anlayışının baskın olduğunu ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the representation of the climate crisis in the mainstream media in Turkey in the context of framing theory in the context of the increasing awareness of the climate crisis on a global scale and the role of the media in combating this crisis. The climate crisis has become one of the most important issues on the global agenda not only with its environmental but also social and economic dimensions. Within the scope of the study, the news published in Sözcü, Sabah and Hürriyet, the most widely read newspapers in Turkey, between November 2021 and November 2022 were evaluated by content analysis method. The date range of the study was determined by taking into account the increased media interest in the climate crisis after the Paris Climate Agreement entered into force in Turkey on 10 November 2021. Within the determined period, a total of 4700 news articles were obtained in the scans made with the keywords 'climate crisis,' 'climate change,' 'global warming,' 'Paris Agreement' and 'Paris Climate Agreement'. The sample number was reduced to 3680 by excluding news items that were repetitive, in column format, containing photographs or videos, and containing only keywords but not directly related to the content. The representation of the climate crisis in the sample news reports was analysed in the context of framing theory, considering the concepts of anthropocentrism and weak and strong sustainability. The news items were analysed through frames and coding booklet created using both deductive and inductive methods for content analysis. The data obtained were analysed with Maxqda 24 software. The results revealed that an anthropocentric perspective and a weak understanding of sustainability were dominant in the majority of the news items analysed.