Bakım hizmeti alan yaşlıların yaşlılık ve yaşlı hizmetleri algılarının belirlenmesi: Yalova örneği
Determining the perceptions of aging and elderly care services among elderly individuals receiving care: The case of Yalova
  1. Tez No: 915227
  2. Yazar: HAKAN YETİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, Yalova ilinde bakım hizmeti alan yaşlı bireylerin yaşlılık ve yaşlı hizmetleri algılarını belirlemeyi ve mevcut yaşlı bakım hizmetlerinin durumunu değerlendirerek yaşlıların ihtiyaç ve beklentilerini analiz etmeyi hedefleyen bir çalışmadır. Araştırma, Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı profesyonel bakım hizmeti alan 65 yaş ve üstü yaşlı bireyler arasında, amaçlı örnekleme tekniği kullanılarak seçilen 20 katılımcıyı (11 erkek ve 9 kadın) içermektedir. Veri toplama süreci, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan alınan izinle gerçekleştirilmiş ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşme formu iki bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde yaşlıların demografik bilgileri toplanarak yaşlılık algılarına ilişkin temel bilgiler elde edilmiştir. İkinci bölümde ise yaşlılık kavramları ve sunulan yaşlılık hizmetlerinin algılanması üzerine açık uçlu sorular yer almıştır. Toplanan veriler, MAXQDA yazılımı kullanılarak betimsel analiz yöntemiyle incelenmiş ve temalar belirlenmiştir. Araştırma bulguları, bakım hizmeti alan yaşlıların yaşlılık ve yaşlı hizmetleri algılarını kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktadır. Analizler, bakım hizmeti veren kuruluşların yetersiz olduğunu, resmi ve özel merkezlerde yaşlı bakım hizmetlerinin farklı uygulandığını ve hizmetlerde aksaklıklar bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, yaşlı politikalarının belirlenmesinde yaşlı bireylerle yeterli iş birliğinin yapılmadığı tespit edilmiştir. Gelecek beklentilerine yönelik olarak, insan onuruna yaraşır bir yaşlılık dönemi sağlamak için daha kapsamlı ve bütünsel yaklaşımların benimsenmesi gerekmektedir. Aktif yaşlanmayı ve sosyal hayata katılımı teşvik eden, yaşlı refahına katkıda bulunan sosyal hizmet uygulamaları ön plana çıkmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the perceptions of aging and elderly services among older individuals receiving care in Yalova province and to analyze the needs and expectations of the elderly by evaluating the current state of elderly care services. The study includes 20 participants (11 males and 9 females) aged 65 and older who are receiving professional care services under the Yalova Directorate of Family and Social Services, selected using a purposive sampling technique. The data collection process was conducted with permission from the Ministry of Family and Social Services and involved in-depth interviews using a semi-structured interview form. The interview form consists of two sections: the first section gathers demographic information to obtain fundamental insights into the perceptions of aging, while the second section includes open-ended questions regarding concepts of aging and the perception of provided elderly services. The collected data were analyzed using the descriptive analysis method with MAXQDA software, and themes were identified. The findings of the research comprehensively reveal the perceptions of aging and elderly services among older individuals receiving care. Analyses indicate that the institutions providing care services are inadequate, that there are different implementations of elderly care services in public and private centers, and that there are disruptions in the services provided. Furthermore, it was found that there is insufficient collaboration with elderly individuals in the formulation of elderly policies. Regarding future expectations, it is necessary to adopt more comprehensive and holistic approaches to ensure a dignified aging experience. Social service practices that promote active aging and participation in social life, thereby contributing to the well-being of the elderly, should be emphasized.