İznik Gölü sualtı bazilikal kilisesi ışığında Mikve'den erken hıristiyanlık baptisteriumlarına
From Mikve to early christian baptisteriums in the light of Lake İznik underwater basilica church
  1. Tez No: 915274
  2. Yazar: ÖZGÜR ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bir erken Hıristiyanlık dönemi yapısı olan İznik Gölü Sualtı Bazilikal Kilisesi'nde yapılmakta olan kazı araştırmalar neticesinde, yapının atrium kısmında vaftiz havuzu olduğu varsayılan“U”şeklindeki yapı kalıntısı ortaya çıkarılmıştır. Bu tez, buradaki yapı üzerinde yoğunlaşarak yapıyı tanımlama amacı gütmektedir. Bu bağlamda,“İznik Gölü Bazilikal Kilisesi ”U“ şeklindeki Yapı”başlığı altında,“U”şeklindeki yapı kalıntısının yapısal özelliklerine ayrıntılı şekilde incelenmiştir.“Yahudilik İnancında Yıkanma Ritüeli ve Mikveler”başlığı altında, Yahudilikteki yıkanma ritüeli ve bu ritüellerin gerçekleştiği mikvelerle ilgili kapsamlı bilgiler verilmiş ve örneklendirilmiştir.“Hıristiyanlıkta Vaftiz Ritüeli”başlığı altında vaftiz olgusu ve vaftizhanelerin ortaya çıkışı ele alınmış, karşılaştırma amacı ile belli başlı erken Hıristiyanlık dönemi vaftizhane örnekleri incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda,“U”şeklindeki yapının, form ve yapısal olarak Yahudilerin yıkanma ve arınma ritüellerini gerçekleştirdiği mikvelere büyük ölçüde benzese de erken Hıristiyanlık dönemi vaftizhaneleri ile aralarında pek benzerlik görülememiştir. Dolayısıyla bu yapı daha çok, mikvelerde de olduğu gibi basit ve tamamen işleve yönelik inşa edilmiştir
Özet (Çeviri)
Based on the excavation research conducted at the Basilica Church Underwater in Lake İznik, an Early Christian period structure, remnants of a“U”-shaped structure, presumed to be a baptismal pool, were uncovered in the atrium section. This thesis aims to describe the structure by focusing on the said remnants. Within this context, under the title“U-Shaped Structure of the Basilica Church of Lake İznik,”the structural characteristics of the“U”-shaped remnants are examined in detail. The chapter“Ritual Bathing and Mikvehs in Judaism”provides comprehensive information and examples regarding the ritual bathing practices in Judaism and the mikvehs where these rituals are performed. The chapter“Baptism Ritual in Christianity”discusses the phenomenon of baptism and the emergence of baptisteries, analyzing notable examples of early Christian baptisteries for comparative purposes. The evaluations indicate that, while the“U”-shaped structure closely resembles the mikvehs used by Jews for their bathing and purification rituals in terms of form and structure, it bears little similarity to early Christian baptisteries. Therefore, this structure is more likely to have been constructed simply and functionally, alike to mikvehs.