Synthesis and characterization of europium-doped calcium tetraborate for biomedical applications
Evropiyum katkılı kalsiyum tetraboratın biyomedikal uygulamalarda kullanılması için sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 915293
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Eu3+ katkılı kalsiyum tetraborat (CaB4O7) bileşikleri, çözelti yanma sentez yöntemi kullanılarak sentezlenecektir. X-ışını difraksiyonu kullanılarak maddelerin kristal yapısı incelenecek ve Floresan Spektrometresi kullanılarak örneklerin fotolüminesans özellikleri belirlenecektir. Ayrıca bu malzemeler polietilen glikol (PEG) ve folik asit (FA) ile kaplanarak hedef hücredeki birikim oranı arttırılmaya çalışılacaktır. Bu inorganik maddeler kullanılarak ilaç yükleme ve bırakma davranışları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Europium (Eu3+) doped calcium tetraborate (CaB4O7) powder compounds will be synthesized by using the solution combustion synthesis method. The crystal structure will be investigated by powder X-ray diffraction, and photoluminescence properties will be determined by using Fluorescence Spectrometry. Also, it will be tried to increase the accumulation ratio in the target cell by coating these materials with polyethylene glycol (PEG) and folic acid (FA). By using these inorganic materials, the drug loading and releasing behaviors will be examined.