Bursa Arkeoloji Müzesi pithosları örnekleriyle antik çağda pithosların kullanımı üzerine değerlendirme
An Evaluation of the use of pithoi in antiquity through examples from Bursa Archaeology Museum
  1. Tez No: 915327
  2. Yazar: BÜŞRA FINDIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Antik Çağ'da insanların yiyecek ve içeceklerini saklama yöntemleri, tarımsal ve ticari faaliyetlerin gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur. Pithoslar, bu dönemin önemli depolama kapları arasında yer alarak, insanların tarımsal üretimlerindeki verimliliği artırmış ve ticaretin imkanlarını genişletmiştir. Bursa Arkeoloji Müzesi'nde yer alan pithosların incelenmesi, hem yerel hem de ticari dinamiklerin daha iyi anlaşılmasına olanak tanıyarak, bölgenin sosyo-ekonomik tarihini aydınlatmaktadır. Bursa Arkeoloji Müzesi bahçesinde sergilenmekte olan on altı adet pithos, Antik Çağ depolama kaplarının kullanımı üzerinden incelenmiş, bahse konu pithosların tipolojik olarak sınıflandırmaları yapılmıştır. Söz konusu eserlerin tarihlendirme çalışmaları benzer örnekler ışığında yapılarak eserlerin yerel veya ticari özelliklere sahip olup olmadığı araştırılarak pithosların bölge üzerindeki sosyo-ekonomik önemi hakkında gözlemlerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The methods by which people stored their food and beverages in the Ancient Age greatly contributed to the development of agricultural and commercial activities. Pithoi were among the important storage containers of this period, increasing the efficiency of agricultural production and expanding trade possibilities. The study of the pithoi located in the Bursa Archaeological Museum allows for a better understanding of both local and commercial dynamics, shedding light on the socio-economic history of the region. Sixteen pithoi displayed in the garden of the Bursa Archaeological Museum have been examined through the lens of the use of Ancient Age storage containers, and their typological classifications have been made. The dating of these artifacts has been carried out based on similar examples, and an investigation into whether the artifacts possess local or commercial characteristics has been conducted, leading to observations regarding the socio-economic significance of the pithoi in the region.