Sarkoidoz hastalarında nutriyonel durumun solunum kas gücüne etkisi
The effect of nutritional status on respiratory muscle strength in patients with sarcoidosis
- Tez No: 915347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sarkoidoz, etiyolojisi bilinmeyen sistemik granülomatöz bir hastalıktır. Yorgunluk en sık görülen şikayetlerden biridir. Nedeni hala araştırılmaktadır. Azalmış akciğer fonksiyonu ve solunum kas gücü, fiziksel dekondisyon, kortikosteroid kaynaklı miyopati gibi faktörler yorgunluğa neden olabilir. Hastaların beslenme durumunun, solunumun sistemi hastalıklarının değerlendirilmesinde önemi giderek artmakta olup sarkoidoz hastalarında periferik kas kuvveti, solunum kas gücü ve efor kapasitesininin düşmesinde nutrisyonel değerlendirmenin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu prospektif, vaka kontrollü çalışmaya sistemik steroid tedavisi almayan 31 sarkoidoz hastası ve yaş ve cinsiyete göre eşleştirilmiş 24 sağlıklı kontrol dahil edildi. Katılımcılara 6 dakikalık yürüme testi (6MWT) ile fonksiyonel egzersiz kapasitesi, maksimum inspiratuvar (MIP) ve ekspiratuvar basınçları (MEP) kullanılarak solunum kas gücü, el kavrama dinamometrisi ile periferik kas gücü ve akciğer fonksiyon testleri uygulandı. Beslenme durumu Mini Beslenme Değerlendirmesi (MNA) anketi ve biyoelektrik empedans yoluyla vücut kompozisyonu analizi kullanılarak değerlendirildi. Benzer akciğer fonksiyonu ve solunum kas gücüne rağmen sarkoidoz hastalarında kontrollerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha düşük 6MWT mesafeleri gösterdi. Sarkoidoz hastalarının vücut kitle indeksi (VKİ) ve yağ kütlesi daha yüksekti. Yağsız kütle, yumuşak kas kütlesi, iskelet kas kütlesi, sıvı ağırlığı ve periferik kas gücü hasta ve kontrol grubunda benzerdi. Kontrol grubuna göre sarkoidoz hastalarında MIP, MEP ve beklenen yüzde değerlerinde anlamlı fark oluşmadı. MIP, MEP ve yağsız vücut kütlesi arasında pozitif korelasyonlar gözlemlendi. Sarkoidoz hastaları, kontrollerle karşılaştırıldığında prognostik beslenme indeksi (PNI) değerlerinde önemli bir fark göstermedi. Bu çalışma, sarkoidozda yorgunluk için altta yatan inflamasyonun tedavi edilmesinin yanı sıra yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme ve fiziksel rehabilitasyon dahil olmak üzere bireyselleştirilmiş müdahalelerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sarcoidosis is a systemic granulomatous disease of unknown etiology. Fatigue is one of the most commonly reported symptoms, and its cause remains under investigation. Factors such as reduced lung function, diminished respiratory muscle strength, physical deconditioning, and corticosteroid-induced myopathy may contribute to fatigue. The importance of assessing nutritional status in evaluating respiratory system diseases has been increasingly recognized. This study aimed to investigate the impact of nutritional assessment on reduced peripheral muscle strength, respiratory muscle strength, and exercise capacity in patients with sarcoidosis. This prospective, case-control study included 31 sarcoidosis patients who were not receiving systemic corticosteroid therapy and 24 healthy controls matched for age and sex. Participants underwent functional exercise capacity evaluation using the 6-minute walk test (6MWT), respiratory muscle strength assessment via maximum inspiratory (MIP) and expiratory pressures (MEP), peripheral muscle strength measurement using handgrip dynamometry, and pulmonary function tests. Nutritional status was evaluated using the Mini Nutritional Assessment (MNA) questionnaire and body composition analysis via bioelectrical impedance. Despite similar lung function and respiratory muscle strength, sarcoidosis patients demonstrated significantly lower 6MWT distances compared to controls. Body mass index (BMI) and fat mass were higher in sarcoidosis patients, while lean mass, soft tissue mass, skeletal muscle mass, body fluid weight, and peripheral muscle strength were similar between the groups. No significant differences in MIP, MEP, or their predicted percentage values were observed between sarcoidosis patients and controls. Positive correlations were identified between MIP, MEP, and lean body mass. Sarcoidosis patients did not show significant differences in Prognostic Nutritional Index (PNI) values compared to controls. This study highlights the importance of individualized interventions, including lifestyle modifications, nutritional support, and physical rehabilitation, in addressing fatigue in sarcoidosis, alongside treating the underlying inflammation.