Turp ve HoLEP uygulanan BPH hastalarında preop ve postop DNA hasarı, oksidatif stres ve inflamasyon markerlarının karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative DNA damage, oxidative stress and inflammation markers in patients with benign prostatic hyperplasia undergoing turp and HoLEP
  1. Tez No: 915346
  2. Yazar: EMİN CENAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİB AKBULUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH GEVHER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Benign prostat hiperplazisi (BPH) olup, cerrahi endikasyonu bulunan hastalarda uygulanacak olan iki cerrahi yöntemin [prostatın transüretral rezeksiyonu (TUR-P) ve holmium lazer ile prostat enükleasyonu (HoLEP)] hücresel düzeyde oluşturacağı sistemik stres yanıtı olan oksidatif stres, inflamasyon ve DNA hasarı üzerine etkileri araştırılarak iki yöntemin karşılaştırılması hedeflenmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: 2023 yılı eylül ayı ile 2024 yılı haziran ayı arasında BPH nedeniyle Bezmialem Vakıf Üniversitesi hastanesinde TUR-P ve HoLEP cerrahileri uygulanan hastalar prospektif olarak çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmamıza katılan toplam 75 kişinin 29'u HoLEP cerrahisi geçirmiş olup HoLEP grubunu oluşturdu. TURP cerrahisi geçiren 25 hasta da TURP grubunu oluşturdu. 21 adet de sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dâhil edildi. Cerrahi geçiren hastalardan ameliyat öncesinde, postoperatif 24.saatte ve postoperatif 21.günde olmak üzere 3 defa kan ve idrar örnekleri alındı. Kontrol grubundaki bireyler ise sadece bir defa idrar ve kan numuneleri verdi. Alınan tüm numuneler analiz için -80°C de depo edildi. Tüm numuneler toplandıktan sonra, idrardan oksidatif DNA hasarı için 8-Hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) seviyeleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. Alınan kan örneklerinden elde edilen serumdan total antioksidan seviyesi (TAS) ve total oksidan seviyesi (TOS) ve Total Thiol düzeyleri ticari kitler kullanılarak fotometrik yöntem ile analiz edildi ve oksidatif stres indeksi (OSI) hesaplandı. İnflamasyon biyobelirteci olarak serum IL(Interlökin)-6 seviyeleri de ticari kitler kullanılarak ELISA yöntemi ile analiz edildi. BULGULAR: HoLEP grubunun preoperatif PSA değerleri, PSA dansitesi, preoperatif prostat hacimleri, ameliyatta çıkartılan doku miktarı ve operasyon süreleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı. Oksidatif DNA hasarı göstergesi olan 8- OHdG, kontrol grubuna kıyasla TUR-P ve HoLEP gruplarında anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,037). TOS ve OSI de kontrol grubuna kıyasla TUR-P ve HoLEP gruplarında yüksek bulundu fakat bu istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aims to compare the effects of two surgical techniques, transurethral resection of the prostate (TUR-P) and holmium laser enucleation of the prostate (HoLEP), in patients with benign prostatic hyperplasia (BPH) requiring surgery, focusing on their impact on cellular-level systemic stress responses including oxidative stress, inflammation, and DNA damage. MATERIALS AND METHODS: Between September 2023 and June 2024, patients undergoing TUR-P and HoLEP surgeries due to BPH at Bezmialem Vakif University Hospital were prospectively followed and examined. A total of 75 individuals were included in our study. 29 patients undergoing HoLEP surgery formed the HoLEP group, while 25 patients undergoing TURP surgery formed the TURP group. Additionally, 21 healthy individuals were included as a control group in the study. Blood and urine samples were taken three times from the patients scheduled for surgery: before surgery, 24 hours after surgery, and again at 21 days post-surgery. Individuals in the control group provided urine and blood samples only once. All samples were stored at -80°C for analysis. After all samples collected, urinary oxidative DNA damage was analyzed for 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG) levels using the ELISA method. Total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), and total thiol levels were analyzed from serum obtained from blood samples using commercial kits with photometric methods, and the oxidative stress index (OSI) was calculated. Serum IL-6 levels were also analyzed as an inflammatory biomarker using commercial kits via the ELISA method. RESULTS: Preoperative PSA levels, PSA density, preoperative prostate volumes, the amount of resected tissue during surgery, and operative times were significantly higher in the HoLEP group. The oxidative DNA damage marker 8-OHdG was found to be significantly higher in the TUR-P and HoLEP groups compared to the control group (p=0.037). TOS and OSI levels were also higher in the TUR-P and HoLEP groups than in the control group; however, this difference was not statistically significant.