Çoklu dövme yöntemiyle üretilen ultra ince taneli CuNi2SiCr alaşımının elektriksel akım altındaki tribolojik davranışının incelenmesi
Investigation of the tribological behavior of ultra-fine grained CuNi2SiCr alloy produced by multi directional forging method under electrical current
- Tez No: 915390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma kapsamında Cu2NiSiCr alaşımına Çok Yönlü Dövme (ÇYD) ve yaşlandırma işlemlerinin farklı kombinasyonlarını içeren prosesler uygulanmıştır. İlgili alaşımın yapısında farklı işlem adımları sonrası ortaya çıkan mikroyapısal, mekaniksel ve tribolojik özellik değişimleri sistematik bir şekilde incelendi. Elde edilen bulgulara göre, alaşımın yapısında ortaya çıkan değişimlerin ÇYD ve yaşlandırma işlemlerine bağlı olduğu ve en iyi mekanik ve tribolojik çıktıların deformasyonun ardından uygulanan yaşlandırma sonrasında (Proses-4) elde edildiği görüldü. Nitekim, yalnızca yaşlandırılmış (Proses-2) alaşımın sertlik, akma ve çekme dayanımı değerleriyle kopma uzaması ve elektriksel iletkenlik değerleri sırasıyla 278 Hv, 280 MPa, 448 MPa, %10,7 ve %40 IACS olarak elde edilirken, Proses-4 koşullarında bu değerler 342 Hv, 700 MPa, 747 MPa, %7 ve %33 IACS seviyelerine kadar ulaşmıştır. Alaşımın mekanik özelliklerinde ÇYD ve yaşlandırma işlemleri etkisiyle oluşan bu iyileşme daha yüksek aşınma direncini de beraberinde getirmiştir. Nitekim, Proses-4 sonrası elde edilen ultra ince taneli örnekler, Proses-2 kapsamında elde edilen iri taneli örneklere kıyasla daha yüksek aşınma direnci sergilemektedir. Ancak, her iki yapının da aşınma direnci uygulanan akım yoğunluğuyla birlikte kötüleşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, processes involving different combinations of multi-directional forging (MDF) and aging steps were applied to the Cu2NiSiCr alloy. The microstructural, mechanical, and tribological property changes that occur after different process steps in the microstructure of the alloy were systematically examined. According to the obtained results, it was seen that the changes in the structure of the alloy were due to MDF and aging steps (Process-4), and the best mechanical and tribological properties were obtained after Process-4. As a matter of fact, after the condition identified as quenched and aging steps (Process-2), the hardness, yield, and tensile strength values of the alloy, elongation to failure, and electrical conductivity values were obtained as 278 Hv, 280 MPa, 448 MPa, 10.7%, and 40% IACS, respectively, while after the Process-4, these values reached to 342 Hv, 700 MPa, 747 MPa, 7%, and 33% IACS levels. This improvement in the mechanical properties of the alloy caused by MDF and aging processes has also brought about higher wear resistance. However, the wear resistance of both structures decreases with the applied current density.