Spinal anestezi uygulanan hastalarda sanal gerçeklik ve müzik dinletisinin anksiyete ile ajitasyon durumlarına etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of virtual reality and music listening on anxiety and agitation in patients undergoing spinal anesthesia: a randomized controlled study
- Tez No: 915494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ERDAĞI ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, spinal anestezi ile ameliyat olan hastaların cerrahi girişim sırasında yaşadıkları anksiyete ve ajitasyon durumları üzerine sanal gerçeklik ve müzik dinletisinin etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Randomize kontrollü deneysel türde olan çalışma bir devlet hastanesinin ameliyathanesinde Nisan 2023- Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Spinal anestezi ile ameliyat olan ve araştırma kriterlerine uyan 108 hasta (36 sanal gerçeklik, 36 müzik dinletisi, 36 kontrol grubu) örnekleme alındı. Verilerin toplanmasında 'Tanıtı Özellikler Formu', 'Spinal Anestezi Anksiyete ve Ajitasyon Ölçeği', 'Fizyolojik Parametreler Formu', 'Sanal Gerçeklik Gözlüğü' ve 'Müzik Dinletisi Cihazı' kullanıldı. Deney grubundaki hastalara spinal anestezi yapıldıktan sonra bulundukları gruba göre sanal gerçeklik gözlüğü veya kulaklık takıldı. Elde edilen veriler, Ki-kare testi, Kruskal Wallis H testi, Bağımlı Gruplar T testi, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey post-hoc testi, Bonferroni post-hoc testi, tekrarlı ölçümler için ANOVA testleri ile değerlendirildi. Tanıtı özellikler bakımından benzer olan sanal gerçeklik, müzik dinletisi ve kontrol grubu (p>0.05) hastalarının sanal gerçeklik ve müzik dinletisi uygulamaları ile kontrol grubu arasında yapılan tekrarlı ölçümlerde anksiyete ve ajitasyon düzeylerinde anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Ayrıca, deney ve kontrol grubu hastalarının uygulama öncesi ve sonrası fizyolojik parametre puanlarının zamana bağlı değişiminde nabız, büyük kan basıncı ve küçük kan basıncı değerleri açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırmada deney grubuna uygulanan sanal gerçeklik ve müzik dinletisi yöntemlerinin anksiyete ve ajitasyon seviyelerini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalttığı belirlenmiştir. Kontrol grubunda ise uygulama yapılmaması nedeniyle anksiyete ve ajitasyon durumlarının arttığı gözlemlenmiştir. Bu bulgulara dayanarak, anksiyete ve ajitasyon yönetiminde sanal gerçeklik ve müzik dinletisi uygulamalarının etkili bir alternatif olarak kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of virtual reality and music listening on the anxiety and agitation experienced by patients undergoing surgery with spinal anesthesia. The randomized controlled experimental study was carried out in the operating room of a state hospital between April 2023 and April 2024. A total of 108 patients (36 virtual reality, 36 music listening, 36 control group) who underwent surgery with spinal anesthesia and met the research criteria were sampled. Data collection utilized the 'Introductory Characteristics Form', 'Spinal Anesthesia Anxiety and Agitation Scale', 'Physiological Parameters Form', 'Virtual Reality Glasses', and 'Music Listening Device'. After spinal anesthesia was administered to the patients in the experimental group, they were provided with either virtual reality glasses or headphones according to their group. The obtained data were evaluated using Chi-square test, Kruskal Wallis H test, Dependent Groups T test, One-way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey post-hoc test, Bonferroni post-hoc test, and ANOVA tests for repeated measures. Significant differences in anxiety and agitation levels were observed in repeated measurements between the virtual reality, music listening, and control groups (p>0.05), which were similar in terms of introductory characteristics. Additionally, significant differences were found in the time-dependent changes of physiological parameter scores, including pulse, systolic blood pressure, and diastolic blood pressure values, before and after the application in the experimental and control group patients. As a result, it was determined that the methods of virtual reality and music listening applied to the experimental group statistically significantly reduced anxiety and agitation levels. In the control group, however, due to the lack of application, an increase in anxiety and agitation levels was observed. Based on these findings, it is suggested that virtual reality and music listening applications can be used as an effective alternative in the management of anxiety and agitation.