İklim değişikliğinin Batı Akdeniz Bölgesi su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of climate change on aquaculture and fisheries in the Western Mediterranean Region
  1. Tez No: 915582
  2. Yazar: MUSTAFA İLKER SÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Su Ürünleri, Forestry and Forest Engineering, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, Batı Akdeniz Bölgesi (Antalya, Burdur ve Isparta illerinde yaşayan) su ürünleri yetiştiricileri ve su ürünleri avcılarının iklim değişikliğine bakış açılarını ve iklim değişikliğinin bölgedeki su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı üzerindeki etkilerini araştırmak ve çözüm önerileri geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırma amacı kapsamında Batı Akdeniz Bölgesi'ndeki su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı yapan bireylerin, sosyo-ekonomik ve demografik özellikleri ile iklim değişikliğine yönelik bilgi düzeyleri anket tekniği vasıtasıyla elde edilmiştir. Anket verisinin değerlendirilmesinde Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) 20.0 programından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Batı Akdeniz Bölgesi'ndeki su ürünleri yetiştiricileri ve su ürünleri avcıları iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin kuraklık/susuzluk/su seviyesinin azalması olarak kendini gösterdiğini, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılabilmesi için doğal kaynakların korunması, temiz ve tatlı suyun üretimini yapan orman varlığının artırılması gerektiğini belirtmişlerdir. Yetiştirici ve avcılar iklim değişikliği hakkında televizyon programları ve sosyal medya aracılığı ile bilgi sahibi olmaktadır. Katılımcılar iklim değişikliğinden en çok etkilenen ve gelecekte de etkilenecek alanların başında su kaynaklarının (göller, barajlar, akarsular) olduğunu/olacağını ifade etmişlerdir. Bunun için; (1) İklim değişikliğinden olumsuz etkilenen yetiştirme ve avlanma alanlarındaki su kaynakları düzenli olarak izlenmelidir, (2) İklim değişikliğine dayanaklı sürdürülebilir üretim ve avlanma teknikleri geliştirilmeli ve uygulanmalıdır, (3) Kırsal yörede su depolama ve biriktirmeye yönelik uygulamalar (örneğin yağmur suyu hasadı) yerel halka öğretilmelidir, (4) Toplumda su kaynaklarının dikkatli ve tasarruf kullanılmasına yönelik farkındalık oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the perspectives of aquaculture producers and fishers in the Western Mediterranean Region (living in Antalya, Burdur and Isparta provinces) on climate change and the effects of climate change on aquaculture and hunting in the region, and to develop solution proposals. Within the scope of the research purpose, the socio-economic and demographic characteristics of individuals engaged in aquaculture and hunting in the Western Mediterranean Region and their knowledge levels regarding climate change were obtained through a survey technique. The Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 20.0 program was used in the evaluation of the survey data. According to the research results; aquaculture producers and fishers in the Western Mediterranean Region stated that the negative effects of climate change manifest themselves as drought/thirst/decrease in water levels, and that in order to reduce the negative effects of climate change, natural resources should be protected and the forests that produce drinkable fresh water should be increased. Breeders and hunters are informed about climate change through television programs and social media. Participants stated that water resources (lakes, dams, streams) are/will be the areas most affected by climate change. For this; (1) Water resources in cultivation and hunting areas negatively affected by climate change should be regularly monitored, (2) Sustainable production and hunting techniques resistant to climate change should be developed and implemented, (3) Applications for storing and accumulating water in rural areas (e.g. rainwater harvesting) should be taught to local people, (4) Awareness should be created in the society for the careful and economical use of water resources.