Örgütsel güvenin çalışan perfermansına etkisi:Elazığ ilinde bir kamu kurumu örneği
The effect of organizational trust on employee performance: the case of a public institution in Elaziğ province
- Tez No: 915641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BOZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, gençlik spor il müdürlüğünde görev yapan personellerin örgütsel güven algıları ile performansları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Ayrıca örgütsel güven algıları ve performans düzeylerinin demografik özellikleri ortaya koymaktır. Araştırmada, nicel araştırmalardan olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini 2024 yılı Elazığ Gençlik Spor İl Müdürlüğünde görev yapan 882 personel örneklemi ise 352 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik soruların olduğu kişisel bilgi formu ve araştırma konusuna yönelik Örgütsel güven ölçeği ve Çalışan performansı ölçeği oluşturulmuştur. Verileri analizi yapılırken, SPSS 24 programı kullanılmıştır. Verilerin normallik analizi normal dağılım göstermediği nanparametrik testler kullanılmıştır. Örgütsel güven düzeyleri ve performans değişkenleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla korelasyon ve etkisi belirlemek için regresyon analizi ile yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; çalışanların örgütsel güven (x:3.89) çalışma performansları ise (x: 4.22) olarak bulunmuştur. Çalışanların örgütsel güven ve çalışma performanlarının Cinsiyet, yaş, eğitim ve çalışma yılı değişkenine göre anlamlı farklılık tespit edilmişken, gelir düzeyi ve medeni durumun örgütsel güven ve çalışma performansı algısında farklılık tespit edilmemiştir. Çalışanların örgütsel güven algısı ile çalışma performansı arasından pozitif yönlü anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Örgütsel güven algısı, çalışma performansı pozitif yönlü anlamlı bir etki etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between organisational trust perceptions and performance of the personnel working in the provincial directorate of youth sports. It also aims to reveal the demographic characteristics of organisational trust perceptions and performance levels. In the research, the relational survey model, which is one of the quantitative researches, was used. The population of this research consists of 882 personnel working in Elazığ Provincial Directorate of Youth Sports in 2024 and the sample consists of 352 employees. As a data collection tool in the research, a personal information form with questions to determine the demographic characteristics of the participants and the Organisational trust scale and Employee performance scale were created for the research subject. While analysing the data, SPSS 24 programme was used. Normality analysis of the data did not show normal distribution and parametric tests were used. In order to determine the relationships between organisational trust levels and performance variables, correlation and regression analysis were used to determine the effect. According to the results of the study; organisational trust (x: 3.89) and work performance (x: 4.22) of the employees were found. While a significant difference was found in employees' perception of organisational trust and work performance according to gender, age, education and years of service, no difference was found in the perception of organisational trust and work performance according to income level and marital status. A significant positive relationship was determined between employees' perception of organisational trust and work performance. The perception of organisational trust had a significant positive effect on work performance.