Akut alevlenme dönemindeki koah olgularında hava yolu ossilasyonu ve göğüs duvarı ossilasyonunun solunum fonksiyonlarıyla uyku kalitesine etkisi ve kullanılan cihazlarının teknik açıdan incelenmesi
The effect of airway oscillation and chest wall oscillation on respiratory functions and sleep quality in copd patients in acute exacerbation period and technical inspection of devices
- Tez No: 915640
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KUNDURACILAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YÜKSEKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) alevlenme tedavide değişiklik gerektirecek derecede nefes darlığı, öksürük, balgam miktarı ve pürülansında artış varsa alevlenme olarak tanımlanmaktadır. Hastalığın yönetimi için bireyselleştirilmiş egzersiz eğitimi programlarıyla hava yolu temizleme teknikleri önerilmektedir. Çalışmamızın amacı alevlenme hastalarında egzersiz programıyla birlikte uygulanan göğüs duvarı ve hava yolu ossilasyonunun solunum fonksiyonları, yaşam kalitesi, süreli otur-kalk testi, uyku kalitesi ve hastalık şiddetine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları servisinde yatan KOAH alevlenme tanısıyla yatan, dahil edilme kriterlerine uygun 36 gönüllü ile sonlandırılmıştır. Yaşam kalitesi ve dispne ölçekleri, 30 saniye otur kalk testi, Richard-Campbell Uyku Ölçeği(RCUÖ) tedavi öncesi ve sonrasında uygulanmıştır. Kontrol grubuna göğüs fizyoterapisi; çalışma grubunun birine bunlara ek göğüs duvarı ossilasyonu; diğerine bunlarla birlikte hava yolu ossilasyonu uygulanmıştır. Bulgular: Tedavi sonrasında 30 saniye otur-kalk sayısında, yaşam kalitesi ve dispne ölçeklerinde tüm gruplarda pozitif yönde anlamlı bir değişiklik olmuştur. Modifiye Medical Research Council(mMRC) ölçeğinde YFGDO grubunda daha yüksek bir artış; RCUÖ'nde YFGDO ve kontrol grubunda artarken, HYO grubunda değişiklik olmamıştır. Sonuç: KOAH alevlenme nedeniyle yatan hastalara fizyoterapi protokolünün, göğüs duvarı ossilasyonu ve hava yolu ossilasyonu etkin ve güvenilir bir şekilde uygulanabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic Obstructive Pulmonary Disease(COPD) is defined as an exacerbation if there is dyspnea, cough, and an increase in the amount and purulence of sputum that requires a change in treatment. Personalized exercise training programs and airway clearance techniques are recommended for the management of the disease. The aim of our study was to evaluate the effects of chest wall and airway oscillation combined with an exercise programme on pulmonary function, quality of life, sit-to-stand test, sleep quality and disease severity in patients with exacerbation. Materials and Methods: Our study was conducted with 36 volunteers who met the inclusion criteria and were hospitalized with the diagnosis of COPD exacerbation in the Chest Diseases service of Gülhane Hospital. Quality of life(Qol) and dyspnea indexes, 30 seconds sit and stand test, Richard-Campbell Sleep Questionare(RCSQ), were performed before and after treatment. The control group received conventional physiotherapy; one study group received chest wall oscillation in addition to conventional physiotherapy; the other group received airway oscillation in addition to conventional physiotherapy. Results: After the treatment, there was a significant positive change in Qol and dyspnea indexes, 30-second Chair Stand Test in all groups. There was a higher increase in the Modifiye Medical Research Council(mMRC) scale in the HFCWO group. There was an increase in the RCS scale in the HFCWO and control groups, while there was no change in the Airway Oscillation group. Conclusion: Physiotherapy protocol, chest wall oscillation and airway oscillation can be effectively and safely performed to patients hospitalized for COPD exacerbation.