Kafkas Üniversitesi öğrencilerinde metabolik sendrom ve ilgili risk faktörleri
Metabolic syndrome and related risk factors in Kafkas university students
  1. Tez No: 915691
  2. Yazar: SALİHA DEVLET YETKİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA KASACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran Kafkas Üniversitesi 18-25 yaş arası öğrencilerinde metabolik sendrom ve ilgili risk faktörlerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Mart-Haziran 2024 tarihleri arasında 18-25 yaş arasında 144 birey ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin genel özellikleri araştırmacı tarafından uygulanan kişisel bilgi formu ile belirlenmiştir. Bireylerin antropometrik ölçümleri yapılmış ve biyokimyasal parametreleri değerlendirilmiştir. Katılımcıların %31,2'sinin bir metabolik sendrom bileşenine sahip olduğu ve katılımcıların %4,9'unun ise iki metabolik sendrom bileşenine sahip olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların metabolik sendrom tanısı kriterlerine göre %36,2'sinin risk altında olduğu bulunmuştur. Kadınların erkeklere göre daha fazla risk altında olduğu saptanmıştır. İki metabolik sendrom bileşenine sahip olan katılımcıların tamamının minimal aktif olduğu ve bir metabolik sendrom bileşenine sahip katılımcıların ise %68,8'inin minimal aktif olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate metabolic syndrome and related risk factors in Kafkas University students aged 18-25 years who applied to Kafkas University Health Research and Application Center Family Medicine Polyclinic. The study was conducted between March-June 2024 with 144 individuals aged 18-25 years. The general characteristics of the individuals were determined with a personal information form applied by the researcher. Anthropometric measurements were made and biochemical parameters were evaluated. It was determined that 31,2% of the participants had one metabolic syndrome component and 4,9% of the participants had two metabolic syndrome components. According to the criteria for the diagnosis of metabolic syndrome, 36,2% of the participants were found to be at risk. Women were found to be more at risk than men. It was found that all of the participants with two metabolic syndrome components were minimally active and 68,8% of the participants with one metabolic syndrome component were minimally active.