Search for Exoplanets in K2 Open Clusters M 35 and NGC 2158
K2 Açık Kümeleri M 35 ve NGC 2158'de Öte-Gezegen Arama
- Tez No: 915883
- Danışmanlar: PROF. DR. GIAMPAOLO PIOTTO, DR. MATTIA LIBRALATO, DR. DOMENICO NARDIELLO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Padua
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada amacım öte gezegen adaylarını aramaktır. Açık kümeler M 35 ve NGC 2158'deki Kepler/K2 Kampanya 0 verilerinin analizini sunuyorum. Çünkü literatüre göre, Kepler ve K2 verilerinin analizi temel olarak açıklık fotometrisine dayanmaktadır. Nokta yayılma fonksiyonu (PSF) komşu çıkarma olan Nardiello vd. (2015) ve Libralato vd. (2016a) yaklaşımlarına odaklanıyorum. Temelde, dört temel bileşen kullandılar: görüntü yeniden yapılandırma, her tam kare görüntü için doğru PSF, Asiago Schmidt teleskopu ile elde edilen yüksek açısal çözünürlüklü giriş yıldız listesi ve PSF komşu çıkarma. Dört temel bileşen sayesinde, açıklık fotometrisi ve açıklıklarla (1, 3, 5, 10 piksel yarıçaplı) PSF kullanarak yüksek açısal çözünürlüklü giriş kataloğundaki tüm yıldızlar için ışık eğrilerini çıkarabildiler. Daha sonra, yanlış K2 işaretlemesiyle ilgili sistematik hatalardan kaynaklanan ışık eğrilerini düzelttiler. En iyi fotometrik hassasiyeti gösteren fotometrik yöntemi seçtim. 1 piksel ve PSF fotometrisi, özellikle kalabalık bölgelerdeki sönük yıldızlar için 3, 5, 10 piksel boyutlu açıklık fotometrisinden daha iyi performans gösterir. Bir ötegezegen adayı bulmak için ışık eğrilerini düzelttim, düzleştirdim ve aykırı değerleri kırptım. Periyodogramları hesapladım, normalleştirdim ve her ışık eğrisi için en yüksek sinyal-gürültü oranına sahip periyotları elde ettim. Tüm bu prosedürlerden sonra olası ötegezegen sinyallerini gösteren iki ışık eğrisi buldum. Bu ışık eğrileri #7139 ve #26448 numaralı yıldızlara aittir. Bu ötegezegen adaylarının gerçek olup olmadığını söyleyemem. Gerçek doğalarını anlamak için daha fazla veriye ihtiyaç var. Yaptığım çalışma sadece K2 verileriyle değil, tüm ışık eğrileriyle ötegezegen aramada kullanılabilir, çünkü benimsediğim ötegezegen arama yöntemi geneldir.
Özet (Çeviri)
In this work my aim is to search for exoplanet candidates. I present my anal- ysis of Kepler/K2 Campaign 0 data in open clusters M 35 and NGC 2158. Because according to the literature, analyzing of Kepler and K2 data basi- cally based on aperture photometry. I focus on the approaches of Nardiello et al. (2015) and Libralato et al. (2016a) that are point-spread function (PSF) neighbor subtraction. Fundamentally, they used four key ingredients: image reconstruction, accurate PSF for the each full frame image, high-angular- resolution input star list obtained by Asiago Schmidt telescope and PSF neighbor subtraction. Thanks to four key ingredient they were able to ex- tract light curves for all stars in the high-angular-resolution input catalog using PSF and aperture photometry with apertures (1-, 3-, 5-, 10-pixels ra- dius). Then they corrected light curves from systematic errors related to inaccurate K2 pointing. I selected photometric method that shows the best photometric preci- sion. 1-pixel and PSF photometry performs better than the 3-, 5-, 10-pixels size aperture photometry for the faint stars in particular crowded regions. To find an exoplanet candidate, I have corrected light curves, flattened them and clipped outliers. I computed the periodograms, normalized them and ob- tained the periods with the highest signal-to-noise ratio for each light curve. After all these procedures I found two light curves that show possible ex- oplanet signals. These light curves are belong to star #7139 and #26448. I cannot say that either these exoplanet candidates are genuine or not. To understand their true nature more data is needed. What I have done can be used to search for exoplanets not only with K2 data, also with all light curves since the exoplanet-search method I adopted is general.