Women in academic entrepreneurship: A Qualitative study
Kadın akademisyenlerin akademik girişimcilik deneyimlerine ilişkin nitel bir çalışma
- Tez No: 915936
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Üniversitelerde akademisyenler ve öğrencileri tarafından yürütülen araştırmalar, girişimcilik arayışlarını başlatan ve“akademik girişimcilik”teriminin gelişmesine yol açan yeni fikirlere ve temel teknolojilere dönüşmektedir. Akademik girişimcilik, dünya çapındaki üniversiteler için stratejik planlar açısından odak noktasında olmasına rağmen, daha kapsamlı bir tanımlama ve titiz bir ampirik çalışma gerektirmektedir. Bu çalışma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki akademisyenlerin algısı aracılığıyla“akademik girişimcilik”teriminin kavramsallaştırılmasını inceleyerek literatüre katkıda bulunmayı ve etkili bir akademik girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine katkıda bulunmak için politika çıkarımları önermeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, Türkiye'deki en iyi araştırma üniversitelerinden birinde 12 kadın öğretim görevlisiyle derinlemesine görüşme yapılan nitel bir yaklaşım benimsemiştir. Sonuçlar, katılımcılar arasında akademik girişimcilik ve bununla bağlantılı fırsatlar hakkındaki anlayışın ve farkındalığın sınırlı olduğunu göstermektedir. Daha geniş bir sınırı, artan sayıda akademik girişimcilik faaliyetini içeren ve bu faaliyetlerin ve sonuçlarının hayata geçtiği sürecin önemini vurgulayan bir kavram çerçevesi özetlenmiştir. Araştırma kapsamında; cinsiyete dayalı, kişisel, kurumsal ve süreç temelli engellerin aşılmasına yönelik politika çıkarımları da ayrıca tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Research conducted at the universities by academicians and their students are transforming into new ideas and core technologies which initiate entrepreneurial pursuits leading to the development of the term“academic entrepreneurship”. Although academic entrepreneurship is at a focal point in terms of strategic plans for universities across the globe, still, it requires a more comprehensive definition and rigorous empirical work. This study aims to contribute to the literature by exploring the conceptualization of the term“academic entrepreneurship”through the perception of academicians at Middle East Technical University, and suggesting policy implications to contribute to the development of an effective academic entrepreneurship ecosystem. This research adopts a qualitative approach, in which 12 in-depth interviews were conducted with female faculty at a top tier research university in Türkiye. The results show that the understanding and the awareness of academic entrepreneurship and opportunities associated with it are limited among the participants. A framework of the concept which includes a larger boundary, increased number of academic entrepreneurship activities, and emphasizes the importance of process through which these activities and their outcomes come to life are outlined. Policy implications to overcome gender-related, personal, institutional and process-based barriers are discussed.