Trakya bölgesinde şeker pancarı ( Beta Vulgaris L.) üretim alanlarında görülen yabancı ot türleri, yoğunlukları ve rastlanma sıklıklarının belirlenmesi
Determination of weed types, densities and frequencies in sugar beet cultivation areas in thrace region
  1. Tez No: 915998
  2. Yazar: OĞULCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Ülkemizde insanların yaşamında önemli bir besin maddesi olan şekerin en önemli üretim kaynaklarından biri şeker pancarı (Beta vulgaris L.)'dır. Bu çalışmada, Trakya'da şeker pancarı ekim alanlarında bulunan yabancı ot türlerinin, yoğunluklarının ve rastlanma sıklıklarının ilçeler bazında belirlenerek; şeker pancarı ekim alanlarında karşılaşılan yabancı ot türlerinin yoğunluğu ve rastlanma sıklığı durumu ortaya konulmuştur. Bu sebeple Trakya bölgesinde Tekirdağ, Kırklareli, Edirne illerinde şeker pancarı üretim alanlarında 2023 yılı temmuz ağustos aylarında 50 tarlada sürvey yapılmıştır ve bunun sonucunda 15 familyaya ait 39 yabancı ot türü belirlenmiştir. Bu yabancı ot türlerinden Chenopodium album L. (%88), Convolvulus arvensis L. (%74) Polygonum aviculare (L.) (%74), Amaranthus retroflexus L. (%40), Portulaca oleracea L. (%38), Xanthium strumarium L. (%30) oranları ile en sık rastlanan yabancı ot çeşitleri olmuştur. En sık görülen 5 yabancı ot türü ise Chenopodium album (L.) 2.21bitki/m², Convolvulus arvensis L. 1.92 bitki/m², Polygonum aviculare (L.) 1.77 bitki/m², Portulaca oleracea (L.) 1.04 bitki/m², Amaranthus retroflexus L. 0.89 bitki/m² olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sugar beet (Beta vulgaris) is an industrial plant known as one of the most important production sources of sugar, which is an important nutrient in People's lives in our country. In this study, the density and frequency of occurrence of weed species in sugar beet cultivation areas in the Thrace region were determined on a district basis, and the density and frequency of occurrence of problematic weed species were revealed. For this reason, 50 fields were examined in the sugar beet production areas and as a result of the research, 39 weed species belonging to 15 families were identified in July and August, 2023 in the provinces of Tekirdağ, Kırklareli, Edirne in the Thrace region. As a result of the research, 39 weed species belonging to 15 families were identified. Chenopodium album L. (88%), Convolvulus arvensis L. (74%) Polygonum aviculare L. (74%), Amaranthus retroflexus L. (40%), Portulaca oleracea L. (38%), Xanthium strumarium L. (30%) were the most common weed species with their proportions. Chenopodium album L. 2.21 plants/m2, Convolvulus arvensis L. 1.92 plants/m2, Polygonum aviculare L. 1.77 plants/m2, Portulaca oleracea L. 1.04 plants/m2, Amaranthus retroflexus L. 0.89 plants/m2 were determined as the most five intense weed species.