Yaşlı ana-babaların yetişkin çocuklarıyla ilişkileri ve bu konudaki beklentiler: Kuşaklararası bir değerlendirme
The Relationships between elderly parent and their adult children and their expectations: An intergenerational assessment
- Tez No: 91600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEŞEM TELSİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Psikoloji, Home Economics, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Ana Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yaşlı Ana-Babalarm Yetişkin Çocuklarıyla İlişkileri ve Bu Konudaki Beklentiler: Kuşaklararası Bir Değerlendirme, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Programı Doktora Tezi, Ankara, 2000. Ankara ilinde yapılan bu araştırma, farklı sosyo-ekonomik özellikteki yaşlı ana-baba ve yetişkin çocukların ekonomik, psiko-sosyal ve hizmet yardımı konularındaki karşılıklı ilişkilerini belirlemek, yardım konusunda tercih edilen kaynaklar ve çocukların ana-babalanna karşı sorumlulukları konusundaki beklentiler açısından yaşlı ana-baba ve yetişkin çocuklar arasında karşılaştırma yapmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına farklı gelir gruplarım temsil eden semtlerde oturan, 65-74 yaşlarında olan yaşlı ana-babalar arasından tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen, ayn evlerde yaşayan 383 yaşlı ana- baba ve onların yetişkin çocukları alınmıştır. Araştırma kapsamına alman yaşlı ana- babalarda ortalama yaş 68.7, yetişkin çocuklarda 35.6'dır. Yaşlı ana-babalar (%61.6) ve yetişkin çocuklar (%88.0) arasında evli olanlar en yüksek orandadır. Yaşlı ana- babalar arasında düşük gelir grubunda yer alanlar (%47.8) ve okur yazar olmayanlar (%42.0) önde gelmektedir. Yetişkin çocukların %73.4'ü çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Relationships between Elderly Parents and Their Adult Children and Their Expectations: An Intergenerational Assessment, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Home Management and Family Economics, Ankara, 2000. This research, which was conducted in the province of Ankara, carried out to determine the reciprocal relationships of elderly parents with different socio-economic backgrounds and their adult children as regards economic, psycho-social and service help and to make a comparison between elderly parents and their adult children about the sources preferred for help as well as expectations for children's responsibilities towards their parents. The study was based on 383 elderly parents, and their adult children living in different neighborhoods representing different income groups. The selection of elderly parents was made randomly from those who were between the ages of 65 and 74, and who had a separate residence from their children. The average age of elderly parents involved in the study is 68.7, while that of children is 35.6. Of elderly parents (61.6%) and their adult children (88.0%), those who are married are in great majority. Among elderly parents those who belong to low income group (47.8%) and those who are illiterate (42.0%) are in majority. 73.4% of adult children have a job.