Gümüş diamin florür'ün restoratif materyallerinmekanik özellikleri üzerine etkisi
The Effect of Silver Diamine Fluoride on the Mechanical Properties ofRestorative Materials
- Tez No: 916057
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM CEM DOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gümüş Diamin Florür'ün Restoratif Materyallerin Mekanik Özellikleri Üzerine Etkisi Bu çalışmanın amacı, farklı ülkelerde son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan gümüş diamin florür ajanının doğal çürüklü demineralize dentine uygulanmasının, yapılan rezin kompozit restorasyonların mikro makaslama bağlanma dayanımlarına olan etkisini değerlendirmektir. Çalışmada 35 adet çürüklü insan süt molar dişi kullanıldı. Proksimal çürüklü ve diş yapısının en az iki yüzeyi sağlam kalan, mine dentin birleşim yeri ile pulpa odası arasındaki mesafenin yarısından daha fazla uzanan dentin çürüklü süt dişleri seçilmiştir. Bu dişler daha sonra DiagnodentPEN cihazıyla belli değer aralığına göre ayrılmıştır. Toplanan dişler 1 hafta süreyle dezenfeksiyon için formalin solüsyonunda bekletilmiştir. Ardından dişler dental elmas separe ile bukkal ve lingual olarak iki simetrik parçaya bölünmüş ve rastgele 2 gruba ayrılmıştır. Test grubuna yüzde 38'lik gümüş diamin florür uygulanmıştır. Kontrol grubundaki dişler ise sadece distile su ile yıkanmıştır. Bu örnekler 2 hafta boyunca 37 santigrat derecede bekletilmiştir. Ardından aeratör yardımıyla kavitasyon bölgesinde kararmış dentin tabakası kalacak şekilde kompozitin bağlanacağı düz dentin yüzeyleri elde edilmiştir ve 600 gritlik zımpara ile parlatılmıştır. Oluşturulan düz yüzeylere nişasta tüpler sabitlenerek kompozit restorasyonlar yapılmış ve 1 gün nemli ortamda bekledikten sonra nişasta tüpler çıkarılmıştır. Daha sonra yaşlandırma işlemi için her bir örneğe 1000 döngü olacak şekilde termal döngü işlemi uygulanmıştır. Yaşlandırılan örnekler mikro makaslama cihazına yerleştirilerek kırılma meydana gelinceye kadar kuvvet uygulanmış ve bu değerler kaydedilmiştir. Kırılan dolgularda başarısızlık tipi steromikroskop kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Silver Diamine Fluoride on the Mechanical Properties of Restorative Materials The aim of this study is to evaluate the effect of applying silver diamine fluoride, which has recently gained popularity in various countries, to naturally carious demineralized dentin on the microshear bond strength of resin composite restorations. A total of 35 carious human primary molar teeth were collected for the study. Primary teeth with proximal caries, at least two intact surfaces, and dentin caries extending more than halfway between the enamel-dentin junction and the pulp chamber were selected. These teeth were then categorized according to a specific range of values using the DiagnodentPEN device. The collected teeth were stored in a formalin solution for one week for disinfection. The teeth were then sectioned buccally and lingually into two symmetrical halves using a dental diamond disc and randomly divided into two groups. The test group was treated with 38% silver diamine fluoride. The teeth in the control group were washed with distilled water only. These samples were stored at 37°C for two weeks. Subsequently, flat dentin surfaces suitable for composite bonding were prepared in the cavitation area, ensuring that the darkened dentin layer remained intact. These surfaces were then polished using 600-grit sandpaper. Starch tubes were fixed onto the prepared flat surfaces, and composite restorations were placed. After being stored in a humid environment for one day, the starch tubes were removed. Subsequently, each sample underwent thermocycling for 1,000 cycles to simulate aging. The aged samples were placed in a microshear testing device, and force was applied until failure occurred, with the recorded values noted. The failure mode of the fractured restorations was evaluated using a stereomicroscope.