Üniversite öğrencilerinde uykululuk durumunun incelenmesi: Ruminasyon ve psikolojik esneklik değişkenlerinin aracı rolleri
Investigation of sleepiness in university students: The mediating roles of rumination and psychological flexibility variables
- Tez No: 916081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KARAAZİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde uykululuk, ruminasyon ve psikolojik esneklik değişkenlerinin aracı rollerinin incelenmesidir. Bu çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışmanın evreni KKTC'de üniversite eğitimi görmekte olan öğrencilerden oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise amaçlı örnekleme yöntemiyle 18 yaş ve üzeri 368 katılımcıdan oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla Sosyo-Demografik Formu, Epworth Uykululuk Ölçeği, Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği ve Psikolojik Esneklik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgusunda, katılımcıların uykululuk düzeyleri ile ruminatif düşünce biçimi arasında pozitif yönlü, psikolojik esneklik düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Katılımcıların uykululuk ölçeğinden aldıkları puanlar artıkça ruminatif düşünce biçimi puanları artarken psikolojik esneklik puanlarının azaldığı bulunmuştur. Katılımcılarda ruminatif düşünce biçimi düzeylerinin uykululuk düzeylerini pozitif yönde yordadığı, psikolojik esneklik düzeylerinin ise uykululuk düzeylerini negatif yönde yordadığı anlaşılmaktadır. Bu bağlamda, ruminatif düşüncelerin uykululukla ilişkili olduğu bulgularını dikkate alarak, öğrencilere ruminatif düşünceleri azaltmaya yönelik olarak meditasyon, gevşeme egzersizleri ve mindfulness gibi teknikler öğretilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating roles of sleepiness, rumination and psychological flexibility variables in university students. The survey model was used in this study. The population of this study consists of students studying at university in TRNC. The sample of the study was composed of 368 participants aged 18 and over by purposive sampling method. Socio-Demographic Form, Epworth Sleepiness Scale, Ruminative Thinking Style Scale and Psychological Flexibility Scale were used to collect data. In the findings of the study, positive relationships were found between the participants' sleepiness levels and ruminative thinking style, and significant relationships were found between their psychological flexibility levels. It was found that as the participants' scores on the sleepiness scale increased, their ruminative thinking style scores increased while their psychological flexibility scores decreased. It is understood that ruminative thought style levels positively predicted sleepiness levels in the participants, while psychological flexibility levels negatively predicted sleepiness levels. In this context, considering the findings that ruminative thoughts are related to sleepiness, students can be taught techniques such as meditation, relaxation exercises and mindfulness to reduce ruminative thoughts.