Üniversite öğrencilerinin empatik eğilim, duygusal zekâ ve akılcı olmayan inanç düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
An examination of emphatic tendency, emotional intelligence and irrational belief levels of university students in terms of certain variables
- Tez No: 461339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA TRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin empatik eğilim, duygusal zekâ ve akılcı olmayan inanç düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi ve aralarındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu; Necmettin Erbakan ve Selçuk Üniversitesinde 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan 600 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırmada;“Empatik Eğilim Ölçeği”,“Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği”,“Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Erkek öğrencilerin akılcı olmayan inançlar alt boyutlarından“suçlama eğilimi”; duygusal zeka ana alt boyutlarından“genel ruh durumu”,“uyumluluk”,“kişilerarası beceriler”ve“kişisel beceriler”boyutu puanları kız öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Kız öğrencilerin“empatik eğilim”ve akılcı olmayan inançlar alt boyutlarından“aşırı kaygı”ve“bağımlı olma”alt boyutu puanları erkek öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Akılcı olmayan inançlar ölçeği alt boyut puanları baba eğitim durumuna ve yaşlara göre farklılaşmamaktadır. Anne eğitim durumu ilköğretim olanların akılcı olmayan inançlar ölçeği alt boyutlarından“aşırı kaygı”ve“bağımlı olma”puan ortalamaları anne eğitim durumu yükseköğretim olanlardan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Akılcı olmayan inançlar ölçeği alt boyutları, duygusal zeka ölçeği ana alt boyutları ve empatik eğilim arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yordayıcı değişkenlerden hiçbirinin, akılcı olmayan inançlar ölçeği alt boyutlarından duygusal sorumsuzluğu ve mükemmelliyetçiliği anlamlı olarak yordamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine emphatic tendencies, emotional intelligence irrational belief levels of university students in terms of certain variables and research the relationship between. The research is in the screening model. The study group of the study consists of 600 university students studying in Necmettin Erbakan and Selçuk University in the 2016-2017 academic year. In this study;“Empathic Tendency Scale”,“Irrational Beliefs Scale”,“Bar-On Emotional Intelligence Scale”and“Personal Information Form”were used.“Tendency to blame”from the irrational belief sub-dimensions;“General mood state”,“adaptability”,“interpersonal skills”and“intrapersonal skills”dimension from emotional intelligence main sub-dimensions were found significantly higher in male students compared to female students.“Emphatic tendency”and from irrational beliefs sub-dimensions“excessive anxiety”and“dependency”sub-dimension scores of female students were found significantly higher compared to male students. Irrational beliefs test sub-dimension scores do not vary according to father's educational status and age. Score averages of“excessive anxiety”and“dependency”from irrational beliefs scale sub-dimensions were found significantly higher for mother's education level being primary education compared to higher education. Significant relationships were found between the sub-dimensions of the irrational beliefs scale, the main sub-dimensions of the emotional intelligence scale, and the empathic tendency. It has been seen that none of the predictive variables can reasonably predict emotional irresponsibility and perfectionism from the irrational beliefs scale sub-dimensions.