Hepatoselüler karsinomda transarteriyel radyoembolizasyon tedavisinde dozimetrik değerlendirmenin rolü: Retrospektif çalışma
The role of dosimetric assessment in transarterial radioembolization therapy in hepatocellular carcinoma: a retrospective study
- Tez No: 916157
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DEREBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Merkezimizde hepatoselüler karsinom nedeniyle cam mikroküreler ile transarteriyel radyoembolizasyon tedavisi uygulanan hastalarda geriye dönük dozimetrik incelemeler yapmak, absorplanan doz değerleri ile radyolojik yanıtlar ve karaciğer fonksiyonlarında meydana gelen bozulmalar arasındaki ilişkiyi incelemek, radyolojik yanıtlar ile biyokimyasal yanıtlar arasındaki ilişkiyi incelemek, tedavi öncesi görüntülerden hesaplanan absorplanan dozlar ile tedavi sonrası görüntülerden hesaplanan absorplanan dozlar arasındaki ilişkiyi incelemek, radyolojik yanıt durumlarına ve tedavi yaklaşımlarına göre genel sağkalım sürelerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2009-Mayıs 2023 tarihleri arasında merkezimizde Y90 cam mikroküreler kullanılarak TARE tedavisi uygulanmış hastalar geriye dönük olarak incelendi. Simplicit90Y yazılımı kullanılarak hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası görüntülerinden tek ve çok kompartımanlı yöntemler ile çeşitli absorplanmış doz değerleri elde edildi. Hastaların tedavi sonrası 3. ayda elde edilen kontrastlı dinamik MR görüntüleri mRECIST kriterlerine göre değerlendirildi. Karaciğer fonksiyonları ve biyokimyasal yanıt değerlendirme için hasta notlarından tedavi öncesi ve sonrası çeşitli laboratuvar değerleri belirlendi. Hastane sisteminden hastaların ölüm durumları sorgulanarak genel sağkalım süreleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To conduct retrospective dosimetric studies on patients who received glass microsphere transarterial radioembolization for hepatocellular carcinoma at our facility, to examine the relationship between absorbed dose values, radiological responses and liver function deteriorations, to investigate the connection between biochemical and radiological responses, to examine the relationship between absorbed doses calculated from pre-treatment images and absorbed doses calculated from post-treatment images and to examine overall survival times according to radiological response status and treatment approaches. Materials and Methods: Patients who received TARE treatment using Y-90 glass microspheres in our center between January 2009 and May 2023 were retrospectively analyzed. Using Simplicit90Y software, various absorbed dose values were obtained from the pre-treatment and post-treatment images of the patients with single and multi-compartment methods. Contrast-enhanced dynamic MRI images of the patients obtained at the 3rd month after treatment were evaluated according to mRECIST criteria. To evaluate liver functions and biochemical response, various laboratory values were determined from patient notes before and after treatment. Overall survival times were calculated by querying the death status of the patients from the hospital system.