Servikal disk hernilerine bağlı radikülopatilerde eletrofizyolojik tanı yöntemlerinin yeri
  1. Tez No: 91620
  2. Yazar: CENGİZ BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrodiagnostik Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Elektrofizyolojik çalışmalar ve görüntüleme teknikleri boyun ve kol ağrısının değerlendirilmesinde sık kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı servikal radikülopatide sık kullanılan geleneksel elektrofizyolojik yöntemler ve spinal kök stimülasyonunun tanısal değerini araştırmaktı. Tek taraflı radikülopati semptom ve bulguları olan 16 hastada servikal kök stimülasyonu, elektromiyografi, sinir iletim çalışmaları, H refleksi ve F dalgası çalışıldı. Radikülopati ile ilgili her hangi bir şikayeti olmayan 11 olgu kontrol grubu olarak alındı. Spinal kök stimülasyonu için teflon kaplı monopolar iğne elektrot kullanıldı. Her iki ekstremitede biseps, triseps ve abduktör digiti minimi kaslarından birleşik kas aksiyon potansiyelleri kaydedildi. İki taraf arasındaki amplitüd ve latans farkları yüzde olarak belirlendi. Kontrol grubundan elde edilen yanıtlarda iki taraf arasındaki latans ve amplitüd farkı ortalama 2SD aralığında kalan değerler normal olarak kabul edildi. Aynı yöntem kullanılarak iki taraf arasında H refleksi latansı için 0,8ms, F dalgası latansı için 2ms'yi aşan değerler anormal kabul edildi. Elektromyografik tetkikte sadece akut ve kronik denervasyon radikülopati bulgusu olarak kabul edildi. Kontrol grubunda 31, hasta grubunda 43 kök çifti uyarıldı. Servikal kök stimülasyonu birleşik kas aksiyon potansiyeli latans analizi 7 hastada (%43,7), amplitüd analizi ise 12 hastada (%75) pozitif bulundu. Amplitüd asimetrisi olmadan latans asimetrisi tespit edilmedi. Elektromiyografide 11 hastada kök basısı bulgusu tespit edildi. Semptomatik tarafta H refleksi latansı 9 hastada anormal bulunurken, F dalgası latansı sadece 2 hastada anormaldi. Hastaların tümünde manyetik rezonans görüntüleme çalışıldı. Onaltı hastanın 14'ünde disk yada foramen daralmasına bağlı kök basısı tespit edildi. Manyetik rezonans görüntülemede, spinal kök stimülasyonu pozitif bulunan 12 hastanın 11 'inde, elektromiyografi pozitif olan 11 hastanın 10 'unda ilgili segmentte kök basısı saptandı. Sonuçlarımız spinal kök stimülasyonu, elektromiyografi ve H refleksinin radikülopati tanısında ve seviyesinin tam olarak belirlenmesinde duyarlı yöntemler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Electrophysiologic studies and imaging techniques are frequently used in the evaluation of neck and arm pain. The aim of our study was to investigate diagnostic reliability of conventional electroneuromyographic studies and spinal root stimulation in the diagnosis of radiculopathy. In this study cervical root stimulation study, electromyagraphy, nerve conduction studies, H reflexes and F waves were performed in 16 patients with unilateral clinical symptoms and signs of radiculopathy. The control group was composed of 1 1 subjects with no problems related to radiculopaty. While performing cervical root stimulation, a teflon coated monopolar needle electrode was used. Compound muscle action potentials were recorded from biceps, triceps and abductor digiti minimi muscles bilaterally. Percentages of amplitude and latency differences of the evoked compound muscle action potentials between (CMAP) two sides were determined in two groups. Values within two SDs of mean control CMAP amplitude and latency asymmetry were regarded as normal beetween both sides. The same method was used for H reflex and F waves latencies. Values exceeding 0,8ms for H reflex and 2ms for F response between two sides were regarded abnormal. Only acute or chronic denervation findings were considered abnormal in electromyography. We stimulated 3 1 root pair in control group and 43 root pair in patients study group. Cervical root stimulation CMAP amplitude analysis results were found positive in 12 (%75) patients. Latency analysis were found positive in 7 (%43,7) patients. No latency assimetries were found without amplitud assimetry. Needle EMG findings of root compression were seen in 11 patients (%68,7). While H reflex latencies were found abnormal at the symptomatic side in 9 patients, F responses were abnormal only in 2 patients. Magnetic resonance imaging were performed all of patients. In 14 out of 16 patients had root compression signs caused by a disc or by encroachment of the foramina. In 11 out of 12 patients with CRS positive and 10 out of 11 patients with EMG positive root compression signs were found on MRI in the appropriate segment. Our results suggest that spinal root stimulation, electromyography and H reflex are helpful at making the diagnosis and precise localisation of radiculopathy.