Türk Silahlı Kuvvetleri uçucularında kardiyovasküler risk faktörleri
Cardiovasculer risk factors of Turkish Armed Forces flyers
  1. Tez No: 91633
  2. Yazar: ZEKİ DULKADİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Kardiovasküler hastalıklar gelişmiş ülkelerde önde gelen mortalite ve morbidite nedenidir. Uçucunun mesleğini iyi yapabilmesi önce sağlıklı olmasına bağlıdır. Lipid kan düzeylerinde yükselme kardiovasküler hastalık riskini arttırdığı için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu çalışmanın amacı TSK uçucu personelinin koroner risk faktörlerinin kontrol grubu ile kıyaslanarak ortaya konulmasıdır. Çalışma Hava Sağlık Muayene ve Fizyolojik Eğitim Merkez Başkanlığı / Eskişehir' de gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 1309 TSK uçucu personeli ve kontrol grubu olarak uçucu olmayan askeri personel ve aileleri (218 kişi ) katılmıştır. TSK uçucuları ve kontrol grubu kolesterol, trigliserid, total lipit ve BMİ değerleri kuvvetlere, yaş gruplarına ve uçak tipine göre istatistiksel olarak kıyaslanmıştır. Sonuçlar Tek Yönlü Varyans Analizi ve İlişki Katsayısı testleriyle SPSS proramında değerlendirilmiştir. Araştırmalar sonucunda TSK uçucu personelinin ortalama kolesterol değerlerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ve daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Hava ve Kara Kuvvetleri uçucu personelinin ortalama trigliserid kan değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ve daha yüksek değerde olduğu bulunmuştur. TSK uçucularında yaş gruplarına göre BMI kıyaslandığında Grup 1 (23-25 yaş) değerleri istatiksel olarak tüm gruplardan farklı bulundu ve BMI değerlerinda yaş ile beraber paralel olarak artış gözlenmiştir. Kullanılan uçak tipine göre kolesterol, trigliserid, total lipid ve BMI değerlerinde önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. TSK uçuş personeli değerleri ilişki katsayısı testi ile değerlendirildiğinde kolesterol, trigliserid, total lipid ve BMI değerlerinde yaş ile beraber artış gözlenmiştir. %1.3 TSK uçucu personeli BMI değeri >30 olarak saptanmıştır. Bu bulgular TSK uçucularının uçucu olmayan personel ve ailelerine göre beslenmelerinin uygun olmadığını düşündürmektedir. Bu konuda uçucuların ve kurumların çözüm yolları için çalışmalar yapması gerektiği sonucunu ortaya çıkmaktadır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY CARDIOVASCULER RISK FACTORS OF TURKISH ARMED FORCES' FLYERS Cardiovasculer diseases are leading mortality and morbidity factors in developed countries. Flyers must be healty to carry out their missions. Taking an extra care is needed due to the blood lipit values' increasing the risk of cardiovasculer diseases.The aim of this study is to bring up the comparison of the Turkish Armed Forces Fliers' corenary artery disease risk factors with the control grup. This study place in Turkish Air Force Medical Center. 1309 Turkish Armed Forces fliers and 218 non-rated military personel and their family attended to this study. Cholesterol, triglyserid, total lipit and BMI values of Turkish Armed Flyers and control group are compared according to the forces, age groups and types of aircraft statistically. Evaluations were made by using Oneway Analysis of Variance and Correlation Coefficent tests in SPSS program. At the end of the reseach avarage blood cholesterol levels of Turkish Armed Flyers comparing to the control group statistically meaningful and rather high. Avarage triglyserid blood levels of Turkish Armed Flyers comparing to the control group statistically meaningful and rather low. When the Body Mass indeks ( BMİ ) is compared to the age of Turkish Armed Forces Fliers ; Grup 1 (the age between 23 - 25) are totaly different from the other other grups and the increasing of BMİ values with age is observed.( According to the aircraft which is flown) 49The significant amount of difference was observed in the values of cholesterol, triglyserid, total lipit and BMİ according to the aircraft which is flawn. When the cholesterol, triglyserid, total lipit and BMİ values Turkish Armed Forces Flyers are compared to correlation coefficent test, increasing of the values with age observed. The value of BMİ im % 1.3 Turkish Armed Forces Flyers is found greater than 30. These findings make us think that Turkish Armed Forces Flyers' nutrition is not appropriate according to the non flyers and their families. As a result, Flyers and Turkish Armed Forces must study to find solutions on this subject. 50